Pericol lângă o fântână de canalizare de pe malul Nistrului. Regia Apă-Canal Soroca: „Nu au ce căuta copiii pe acolo”

0
918

La redacția Observatorului de Nord s-au adresat locuitori din cartierul fostei fabrici de articole tricotate, pe motiv că lângă un bloc locativ de pe strada Nicolae Soltuz, 8, este un loc periculos pentru copii. Aceștia ne-au spus că în primăvară lucrătorii de la Regia Apă-Canal Soroca au efectuat lucrări pentru deblocarea unei fântâni de canalizare, au făcut săpături în preajma ei și nu au mai astupat înapoi cu pământ.

Am mers la fața locului și am văzut gaura proaspăt împrejmuită cu panglici, care rămâne a fi un pericol pentru micii curioși. Pe timp de vacanță, în timp ce părinții se află la muncă, zeci de copii se joacă în preajmă, iar faptul că maturii au bătut timp de mai multe săptămâni alarma, nu a prea ajutat. Cu excepția faptului că săptămâna trecută au fost puse niște panglici ce atenționează asupra pericolului.

Directorul tehnic al Întreprinderii „Apă-Canal Soroca”, Igor Focșa, ne-a spus că știe de această problemă. „Copiii în general nu au ce căuta acolo, întreaga zonă prezintă pericol fiindcă acolo este alunecare de teren. Noi am încercat să facem careva intervenții acolo, dar nu este posibil, totul se duce la vale. Trebuie de găsit o soluție pentru rezolvarea problemei alunecărilor de pe acel teren, apoi se va rezolva și cu fântâna de canalizare”.


Articolul precedentȘoferii din Florești, informați despre pericolele consumului de alcool la volan
Articolul următorReprezentanți din Soroca, prezenți la o instruire națională despre educația non-formală
Vadim Șterbate
Licenţiat în jurnalism și Master în Științe ale Comunicării, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării, Universitatea de Stat din Moldova.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.