Încă șase alegători soroceni amendați cu sume mult mai mari decât le-au primit de la partid

0
1109

Șase soroceni au fost sancționați în această săptămână de instanța de judecată pentru corupere electorală pasivă, după ce s-a demonstrat că au acceptat sau solicitat avantaje materiale în schimbul exercitării sau neexercitării dreptului de vot la referendumul din 2024. Aceste decizii marchează un pas important în combaterea practicilor ilegale din timpul proceselor electorale, subliniind angajamentul autorităților pentru transparență și corectitudine.

Judecătoria Soroca a emis hotărâri definitive în mai multe cauze contravenționale care vizau coruperea electorală pasivă în cadrul Alegerilor Prezidențiale și a Referendumului din 2024. Persoanele implicate au fost acuzate că au pretins sau acceptat sume de bani și diverse avantaje materiale în schimbul susținerii unui anumit bloc politic în cadrul scrutinului electoral. Potrivit hotărârilor instanței, sancțiunile aplicate variază între 25.000 și 37.500 de lei, în funcție de gravitatea faptelor constatate și de probele prezentate de agenții constatatori.

Instanța a reținut că, în mai multe cazuri, sumele de bani au fost transferate prin intermediul unor conturi bancare deschise în Federația Rusă, folosindu-se aplicații mobile pentru tranzacții rapide și discrete. În pofida contestațiilor depuse de persoanele sancționate, instanța a considerat că probele prezentate au fost suficiente pentru a confirma faptele incriminate. Printre acestea se numără extrase bancare, mesaje de confirmare a tranzacțiilor și mărturii ale martorilor.

Judecătorii au argumentat că „coruperea electorală pasivă reprezintă un atac direct asupra integrității procesului democratic și necesită măsuri ferme din partea autorităților pentru a fi combătută”. Totodată, instanța a subliniat că aceste practici subminează încrederea publicului în corectitudinea alegerilor și afectează grav procesul de luare a deciziilor democratice.

Sentințele pronunțate de Judecătoria Soroca reprezintă un semnal clar că autoritățile sunt hotărâte să combată corupția electorală și să asigure un cadru democratic corect și transparent. Aceste decizii servesc ca precedent pentru viitoarele procese electorale, demonstrând că orice tentativă de influențare ilegală a votului va fi sancționată conform legii.

VEZI ȘI:

În timp ce șefii se ascund la Moscova, o soroceancă de la Blocul „Victorie” condamnată și alte două anchetate penal pentru corupție electorală

Iar „beda” pe capul celor de la „Pobeda”: amendă de 37.500 lei pentru coruperea electorală a unui sorocean


Articolul precedentCum a ajuns un american Papă şi ce înseamnă pentru lume şi America lui Donald Trump. Analiză CNN
Articolul următorRezerviștii sunt convocați la antrenamente, anunță Ministerul Apărării

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.