În acest an, bugetul prevede 1,4 miliarde de lepentru medicamente și dispozitiver compensate.

0
23

Declarația aparține iministrului Sănătății, Emil Ceban. Conform oficialului, circa 100 de milioane de lei din această sumă vor fi orientați spre extinderea listei de preparate compensate, prin introducerea unor noi poziții, în funcție de cererile depuse și de evaluările realizate conform cadrului legal. 

Astfel, pentru anul 2026 a fost prognozată o majorare a vulumelor de intervenții oftalmologice, ortopedice, cardiovasculare și neurologice, până la 30.267 de intervenții oferite gratuit.

 

 


  • ETICHETE
  • VC
Articolul precedentCreștinii ortodocși de stil vechi îl prăznuiesc pe Sfântul Ștefan
Articolul următorÎn 2026, tarifele la gaze ar putea să scadă
OdN
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.