Ce puteți face la Soroca de Ziua Sportivului şi a Mișcării Olimpice?

0
248

Conform dispoziției Președintelui raionului Soroca nr. 37 din 12.05.2022, la data de 14 mai 2022, pe stadionul municipiului Soroca se vor desfășura măsuri sportive şi cultural-artistice dedicate Zilei Sportivului şi a Mișcării Olimpice, informează Consiliul Raional Soroca.

Programul activităților sportive şi cultural-artistice:
1. Cursa de alergare dedicată Zilei Sportivului și a Mișcării Olimpice (distanţă recomandată de Comitetul Internaţional Olimpic, cu un singur start comun (fete, băieţi, femei, bărbaţi).
ora 8:30 – adunarea participanților la Cetatea Sorocii.
ora 8:40 – cuvânt de salut: Vicepreședinte al Raionului, Viceprimar al Municipiului, Vicepreședinte al Comitetului Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.
ora 8:50 – start de la Cetatea Sorocii – str. Independenței – Stadionul municipal.
Condiții de premiere:
a) Toate instituţiile de învăţământ participante la cursă vor fi premiate cu un set de maiouri Olimpice ( 5 buc.) + revista „PANORAMA OLIMPICĂ” + diplomă de participare, cu condiția că instituția este reprezentată cu cel puțin 25 % de elevi din cadrul Instituției;
b) Cel mai vârstnic sportiv (masculin şi femenin) – maiou + diplomă;
c) Cel mai tânăr sportiv care va alerga s-au a merge distanța (băiat şi fată) – maiou + diplomă;
d) Individual locurile I, II, III (masculin şi femenin) – maiou + diplomă;
e) Alte premii speciale din partea organizatorilor.
2. Măsură festivă cu ocazia Zilei Sportivului și a Mișcării Olimpice – Stadionul Municipal
ora 9:30 – alinierea participanților;
ora 9:31 – raport către conducerea Raionului și Municipiului;
ora 9:35 – cuvânt de salut a Președintelui Raionului Soroca;
ora 9:40 – cuvânt de salut a Primarului Municipiului Soroca;
ora 9:45 – cuvânt de salut a Președintelui Comitetului Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova;
ora 9:50 – Decernarea cu ocazia Zilei Sportivului și a Mișcării Olimpice;
ora 10:00 – totalurile Cursei de alergare dedicate Zilei sportivului și a Mișcării Olimpice;
ora 10:10 – lupte demonstrative (judo, sambo, lupte libere, lupte greco-romane, box, lupte universal, K-1).
3. Competiții sportive:
ora 10:30 – lupta națională „TRÂNTĂ”;
ora 10:30 – atletism (60 m; 100 m; 400 m; 1000 m);
ora 10:30 – baschet concurs pentru licee și colegii;
ora 10:30 – volei concurs pentru echipe de femei și bărbați;
ora 10:30 – mini-fotbal 3 x 3;
ora 11:30 – armwresling,
ora 11:30 – ridicarea greutății (24 kg);
ora 11:30 – tragerea otgonului;
ora 12:00 – împingerea aruncarea greutății;
ora 12:30 –tracțiuni la bară fixă-băieți, flotări-fete,
ora 17:00 – Campionatul Republicii Moldova la fotbal Soroca – Fălești

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.