Victorie de moral a sorocenilor

0
32

În etapa a şasea a campionatului din cel de-al treilea eşalon al fotbalului moldovenesc, sorocenii au primit replica unui „leu rănit”, FC Ungheni, echipa care în etapa a cincea a pierdut acasă în faţa unui adversar mult mai modest şi fără mari pretenţii.

Meciul de pe stadionul din Soroca (care, încet-încet, îşi schimbă „faţa”) a fost unul strâns, iar scorul de pe tabela de marcaj a fost o reflecţie obiectivă a celor întâmplate. Prima repriză a fost una egală, fără mari ocazii la ambele părţi, iar în minutul 74 al meciului oaspeţii au deschis scorul, speculând o eroare a apărării sorocene şi se părea că fotbaliştilor de la „Dava” le va fi foarte greu să întoarcă scorul. Elevii lui Marin Rusu însă au strâns din dinţi şi în doar câteva minute au marcat două goluri.

De altfel, scorul putea fi şi mai mare or, unghenenii nu au dat semne că doresc să plece cu puncte de la Soroca. Merită atenţie şi scorul înregistrat la Drochia, unde gazdele au fost învinse de floreşteni fără drept de apel. Dacă ţinem cont de faptul că ambele echipe râvnesc promovarea, avem temei să afirmăm că cele trei puncte ale oaspeţilor au fost „de aur”: CRUIZ-FC FĂLEŞTI: 1-0; CF SOROCA-FCM UNGHENI: 2-1; SPERANŢA-FC FLOREŞTI: 1-3; FC RÂŞCANI-ZAREA-2: 2-3; MAIAC-INTERSPORT. 0-1. După această victorie sorocenii au făcut rocada cu unghenenii şi au urcat până pe locul IV:

10. CRUIZ 6 1 0 5 6-27 3

Sâmbătă, 16 septembrie, vor avea loc meciurile etapei a şaptea, în care sorocenii vor juca în deplasare cu echipa din Făleşti.

Conform calculelor hârtiei, „Dava” n-ar trebui să aibă probleme în acest meci, dar… făleştenii nu întâmplător au câştigat la Ungheni. Din celelalte partide merită atenţie meciul de la Ungheni, unde FCM din localitate primeşte replica „Speranţei”, rănite după meciul de sâmbăta trecută. Liderul FC Floreşti pare să nu aibă probleme cu mai slab cotata FC Rţşcani, Intersport are în persoana celor de la „Cruiz” o nucă numai bună de spart, iar bălţenii jacă acasă cu echipa din Cioropcani.