Soroceanul  Vitalie Damașcan a marcat două goluri în campionatul Olandei

0
52
Vitalie a marcat deja cinci goluri pentru Fortuna.

Cel mai bun produs al fotbalului sorocean din ultimii ani,  Vitalie Damaşcan are o evoluție foarte bună în campionatul Țării lalelelor.

În etapa ordinară, Damașcan a înscris două goluri pentru echipa Fortuna Sittard în meciul disputat pe teren propriu cu formația Waalwijk. El s-a remarcat în ultimul minut al primei reprize la scorul 1-2 și în minutul 58 când a înscris golul victoriei echipei sale (3-2), fiind apoi înlocuit cu aproximativ 20 minute până la fluierul final. Vitalie a marcat deja cinci goluri pentru Fortuna.

Amintim că, Vitalie Damașcan este împrumutat de la echipa italiană Torino FC pentru care a semnat un contract pe un termen de doi ani și jumătate în 2018. În 2017 a fost desemnat la ”Gala laureaților fotbalului moldovenesc” cel mai bun atacant și a devenit posesor a încă două trofee – cel mai bun golgheter și cel mai bun tânăr jucător. (Dan AOLEI)