Soroceanul Veaceslav Mâțu, elev la LT „Petru Rareș”, discipolul antrenorului Vitale Lohov, a câștigat titlul continental la kurash

0
173

Ai noștri ca brazii!

În orașul Thessaloniki, Grecia a avut loc Campionatul Europei la kurash, rezervat cadeților, juniorilor și seniorilor. La Competiție au participat circa 200 de sportivi din 21 de țări, inclusiv Republica Moldova. Sportivii noștri au revenit acasă cu 16 medalii.

Printre seniori echipa Republicii Moldova a câștigat șase medalii – una de aur, patru de argint și una de bronz, la juniori ai noștri au urcat pe podium de șase ori – trei medalii de aur și trei medalii de argint, iar cadeții au câștigat patru medalii, inclusiv două de aur, una de argint și una de bronz

La cadeți, titlul de campion continental și medalia de aur a fost câștigat de soroceanul Veaceslav MÂȚU (categoria 60 kg), elev la LT „Petru Rareș”, discipol al antrenorului Vitalie Lohov! BRAVO! (Foto: Șoimii soroceni Club sportiv)

Articolul precedent33 de titluri noi de manuale din 40, planificate pentru anul 2023, au ajuns în școli
Articolul următorÎn urma accidentului din centrul Sorocii au fost spitalizate două femei și șoferul. Toți sunt vii / VIDEO
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română