FC Dava a marcat primul gol, dar a coborât pe ultimul loc în clasament

0
20

Speranţele că sorocenii vor repurta prima victorie în meciul cu debutanta competiţiei s-au năruit chiar în prima repriză, când oaspeţii au demonstrat cine este „stăpânul pe terenul de fotbal”. Ce-i drept, gazdele au reuşit rapid egalarea, dar golul marcat de Alexandru Soroca a fost doar o tresărire de orgoliu. Repriza a doua a fost dominată clar de oaspeţi, care au marcat de două ori, deşi puteau face şi un scor fluviu. „Semnificativ” este şi faptul că FC „Dava” a evoluat minute bune în zece oameni şi cu un apărător accidentat. Nu este vorba de vreun cartonaş roşu, ci de „simplul motiv” că antrenorul Vasile Zăbrian nu a avut fotbalişti (!!!) pe banca de rezerve.

De altfel, nu este prima dată când mulţi fotbalişti „consacraţi” (dornici de sfaturi şi de replici acide) ocupă locul în tribune, dar nu pun umărul la scoaterea echipei din impas. Poate că a venit timpul ca conducerea raionului să ia măsurile de rigoare şi să nu arunce bani în vânt. Or, de ce la Floreşti se poate juca fotbal, iar la Soroca doar se mimează fotbal? Iată rezultatele tehnice ale etapei: FC RÂŞCANI-FC GRĂNICERUL: 1-4; CS INTERSPORT-CS ORHEI STAR: 0-0; ZARIA-2-FC FLOREŞTI: 0-1; FC FĂLEŞTI-CSF CRICOVA: 2-0; FC CRUIZ-FC BOGZEŞTI: 3-4. Clasamentul arată foarte urât pentru soroceni:

15. FC Dava 4 0 0 4 1-10 0

Mâine, 1 octombrie, FC „Dava” joacă în deplasare cu FC Bogzeşti, o altă debutantă a campionatului.