Etapă frumoasă pentru fotbaliștii soroceni: la două minute de un rezultat sută la sută

0
256

Etapa de sâmbătă a fost una aproape perfectă pentru echipele sorocene, participante în campionatul Republicii Moldova la fotbal, Divizia B, zona Nord. Doar două minute nu au putut rezista sorocenii până la obținerea celor nouă puncte puse în joc.

După cum și era de așteptat, cel mai ușor meci l-au avut fotbaliștii de la EFA (FOTO), care au surclasat una din codașele competiției, deși după primele 45 de minute nu se prefigura un scor categoric, ca la hochei. Or, chiar oaspeții de la Ocnița au deschis scorul, în minutul 11, prin Iulian Cantemir, iar visoceanul Dan Butucel a egalat tocmai în minutul 38. În schimb, repriza secundă a fost la discreția gazdelor totalmente, acestea marcând de patru ori, lăsând propria poartă intactă. Astfel, Valentin Bacalâm de două ori (minutele 53 și 85), Viorel Stratulat (min.67) și Iurie Dorogan (min.87) au demonstrat cine este stăpânul în teren, la propriu și la figurat.

Un succes frumos și neașteptat a obținut și cea de-a doua echipă din Visoca care, sub conducerea experimentatului antrenor Vasile Zăbrian a învins în deplasare, la Pepeni, unde fotbaliștii din localitate cedează cu greu puncte. Bucuria victoriei a venit aproape de finele meciului, în minutul 79, când atacantul Igor Lohov a demonstrat, încă o dată, cât de mult înseamnă exepriența și măiestria unui vârf de atac autentic. Cu siguranță, aceste trei puncte nu doar au îmbunătățit situația echipei FC Visoca în clasament, dar și va însemna un imbold pentru a păstra starea de spirit și dorința de a câștiga cât mai multe puncte.

Cu părere de rău, au pierdut două puncte prețioase, pe teren propriu, fotbaliștii de la Inter. De altfel, elevii lui Marin Rusu au avut și cel mai dificil adversar or, fotbaliștii din Camenca, care au în componență mulți jucători de la Tiraspol, inclusiv foști campioni republicani și membri ai selecționatei Republicii Moldova, speră la un loc pe podium. În partida de la Soroca scorul a fost deschis de Roman Leșco (min.38), dar cu două minute până la fluierul final experimentatul Victor Botnari a egalat, aducând oaspeților două puncte care, la un moment dat, păreau pierdute.

În celelalte meciuri ale etapei au fost înregistrate urmîtoarele rezultate: FC OLIMPIA-FC SÂNGEREI: 1-4; CODRU CĂLĂRAȘI-CF RÂȘCANI: 5-1, FC EDINEȚ-FC GRĂNICERUL:2-1. Rezultate așteptate, chiar dacă „bate la ochi” înfrângerea usturătoare a bălțenilor, pe teren propriu, și scorul strâns de la Edineț, unde vice-liderul a avut o nucă grea în persoana fotbaliștilor de la Glodeni.

După această etapă, echipele din Visoca și-au îmbunătățit situația în clasament, iar sorocenii pare că sunt „abonați” la locul șase:

13 CF Râșcani CF RÂȘCANI 18 2 4 12 24-50 10

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Etapa următoare se va disputa în sâmbăta Paștelui și programează câteva meciuri extrem de importante. Cap de afiș este, cu siguranță, este derbiul dintre echipele FC Visoca și EFA Visoca, care se va disputa pe stadionul municipal din Soroca. În mod normal, ar fi fost bine ca acest meci să fi fost un cadou de sărbători amatorilor de fotbal din sat, dar…oficial, în calendarul elaborat de Federația Moldovenească de Fotbal, stadionul gazdelor, celor de la FC, este indicat cel din Soroca. Altfel, se aud zvonuri, conform cărora meciul se va disputa, totuși, la Visoca, dar acest lucru îl decide forul de specialitate. Rămâneți cu ochii pe noi și vă vom informa agăugător unde va avea locul în această sâmbătă. Echipa FC Inter joacă în deplasare, la Glodeni, unde este posibil orice rezultat. Liderul primește replica fotbaliștilor de la Pepeni, la Ocnița gazdele se vor confrunta cu FC Edineț, la Camenca se întâlnesc CS Cruiz Plus și Codru Juniori, iar la Râșcani gazdele au meci greu cu FC Sângerei. (Dan AOLEI)

Articolul precedentFotografia zilei: Cel mai înalt “vârf” din Soroca
Articolul următorChec de post / „Ghidul bucatelor tradiţionale din raionul Soroca”
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.