Campionatul Republicii Moldova la fotbal. Liga a 2-a. Zona Nord. Victoriile curg gârlă: cu 5-0 a fost „demolată”  echipa din „capitala Nordului”!

0
78

Formația EFA din satul Visoca își continuă marșul triumfal spre eșalonul secund al fotbalului moldovenesc. Chiar dacă până la finele competiției au mai rămas multe etape de discutat, visocenii au dat de înțeles, în primul rând adversarilor, că în acest sezon dorințele coincid întocmai cu putințele. Or, este de ajuns să arunci o privire asupra clasamentului ca să-ți dai seama că lupta pentru promovare se va da între 2-3 echipe, una dintre care (FC Zimbru-2) nu are dreptul să acceadă într-o ligă mai superioară. Astfel, drept adversare principiale pentru EFA rămân doar două echipe – Steaua Nordului din Izvoare și Locomotiva din Ocnița. Fără îndoială, sunt posibile și surprize, dar… nu cred că este cazul.

În etapa cu numărul cinci, echipa din nordul raionului Soroca a  primit replica uneia din echipele experimentate ale ligii, dar nu a avut nici o problemă. În cele 90 de minute de joc, cei de la EFA au marcat cinci goluri și au adăugat alte trei puncte în clasament. Ca și în alte meciuri, EFA a decis soarta partidei în prima repriză, marcând în poarta „olimpicilor” trei goluri, prin  același neobosit Andrei Stratan (minutele 27, din penalti, 32 și 45), iar în minutul secund soarta meciului a fost decisă definitiv de golurile marcate de Vasile Pașa (72) și Vladimir Vasilevschi (90).

Formația EFA a evoluat în următoarea componență: Adrian GOLUBCIUC, Eduard AVRAM, Vasile RUSU, Vladimir VASILEVSCHI, Adrian APOSTOL, Leonid PODLESNOV, Sergiu GODOROGEA, Gabriel BURUIANĂ, Andrei STRATAN, Vlad SAVIȚCHI, Vasile PAȘA. Rezerve: Marin SPOIALĂ, Igor PANICI, Daniel ÎNDOIUTU, Eugen CURUCI, Damian CERBARI, Dan CALISTRU, Alexandru CRISTIOGLO.

Iată și rezultatele tehnice ale celorlalte meciuri: Steaua Nordului Izvoare – CF Barsa Ungheni 4-0 (Serghei Ivanov 17, Cristian Obadă 38, Roman Șumchin 75, 83-penalty); FC Grănicerul Glodeni – CF Edineț 0-4 (Serghei Mișcov 19-penalty, 38, Vitalie Scorpan 54, Serghei Popovici 68);  CF Locomotiva Ocnița – Zimbru 2 3-3 (Maxim Sartacov 17, Maxim Latîșov 55, Corneliu Vladiuc 81 / Ștefan Bîtca 28, Stanislav Sarain 47, Marc Andronic 76); FC Țarigrad – CRF Nisporeni 2023 0-0; CSFCJT Atletico Bălți – Bălți 2 1-0 (Cătălin-Daniel Gheorghiță 90)

După cinci etape clasamentul se prezintă astfel:

Etapa a șasea se va disputa sâmbătă, 28 septembrie, cu începere de la ora 16:00. EFA joacă pe terenul outsiderului, CF Barsa, și pare să nu aibă probleme în adjudecarea celor trei puncte. Liderul la zi, Steaua Nordului, are meci acasă, cu formația Bălți-2. „Grănicerii” din Glodeni joacă la Bălți, cu FC Olimpia, la Nisporeni gazdele se vor confrunta cu CSFCJT Atletico Bălți, la Chișinău „zimbrii” îi vor examina pe cei de la Țarigrad, iar la Eduneț gazdele se vor lupta pentru punct sau puncte cu „feroviarii” din Ocnița. (Dan AOLEI)

Articolul precedentPlanta cu aromă de ciocolată și vanilie pe care să o ai în casă toamna
Articolul următorEducație, tehnologie și antreprenoriat: viitorul tinerilor din Moldova
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.