Ieri, împreună cu directoarea pentru politici și sisteme naționale de sănătate de la Biroul Regional al Organizației Mondiale a Sănătății pentru Europa, Natasha Azzopardi Muscat, am semnat Acordul de aderare a Republicii Moldova la Platforma globală pentru accesul la medicamente pentru tratamentul cancerului la copii (GPACCM).
Platforma GPACCM este un mecanism global, creat de OMS și Spitalul de cercetare pentru copii St. Jude în 2021 cu scopul de a spori accesul la medicamentele destinate tratamentului cancerului la copiii din întreaga lume. Platforma își propune, în următorii cinci ani, să faciliteze furnizarea de medicamente sigure, eficiente și de calitate împotriva cancerului, fără dificultăți financiare, pentru aproximativ 120.000 de copii din 50 de țări cu venituri mici și medii pentru a crește rata de supraviețuire a copiilor cu cancer.
În fiecare an, la nivel mondial, 400.000 de copii și adolescenți se îmbolnăvesc de cancer, 90% din ei trăiesc în țări cu venituri mici și medii. Cele mai frecvente tipuri de boală sunt leucemia, tumoarea cerebrală, limfomul și tumorile solide, neuroblastomul și tumoarea Wilms. Pentru comparație, în țările cu venituri mari, mai mult de 80% dintre copiii cu cancer sunt vindecați. În țările cu venituri mici și medii acest indicator este mai mic de 30%.
Republica Moldova a fost identificată printre cele șase țări pentru aderare la acest mecanism în 2025, datorită angajamentului țării în controlul cancerului la copii. Anual, în țară sunt diagnosticate aproximativ 100 de cazuri noi de cancer la copii. Rata de supraviețuire la cinci ani pentru cancerul pediatric în Republica Moldova este de aproximativ 60%, fapt ce reprezintă o îmbunătățire, dar este încă sub media regională.
Spitalul de cercetare pentru copii St. Jude s-a angajat să investească 200 de milioane de dolari pentru următorii șase ani în cadrul platformei GPACCM în parteneriat cu OMS și în colaborare cu UNICEF și Fondul Strategic al PAHO. Livrarea primului lot de medicamente gratuite pentru copiii bolnavi de cancer din Republica Moldova este planificată pentru trimestrul IV al anului 2025.
Recent, OMS și Spitalul de cercetare pentru copii St. Jude, împreună cu colegii de la UNICEF, au desfășurat deja prima misiune comună în Republica Moldova în cadrul Platformei pentru a evalua infrastructura și stocurile de medicamente în secțiile de hematologie și oncologie pediatrică ale Institutului Oncologic, a analiza sistemul de gestionare a stocurilor și a procedurilor operaționale standard (POS), prognozarea și planificarea necesarului de medicamente.
Și copiii Republicii Moldova vor avea acces la cele mai bune medicamente împotriva cancerului și aceasta e cea mai bună politică.
Sănătate tuturor micuților!
SURSA: pagina de facebook, Ala Nemerenco