Un punct din nouă posibile – atât au putut echipele sorocene / GALERIE FOTO

0
313

După etapa trecută relativ reușită, când cele trei echipe sorocene au obținut două victorii, răsplătite cu șase puncte, în etapa de sâmbătă, 2 aprilie, echipele noastre au obținut doar un punct din nouă posibile, dar… să nu ne grăbim cu concluziile or, de data aceasta scorurile de pe „tabelele din imaginația microbiștilor” (cele reale, cu părere de rău, mai rămân lipsă) nu au reflectat nici pe departe realitățile din teren. De ce? Fiindcă nu doar microbiștii, dar și specialiștii au afirmat că în toate cele trei meciuri sorocenii au avut o evoluție bună și meritau mai multe puncte. Inclusiv și cei de la Inter, care au pierdut cu scor mare pe teren propriu.

Altfel, am fost la acel meci și o spun fără exagerare că, scorul de 1-4 este foarte dur, dacă ținem cont de ostilitățile din teren. Pe de-o parte, elevii lui Marin Rusu nu au avut noroc, iar pe de altă parte, FC Sângerei întotdeauna a fost o nucă tare pentru toți adversarii. Zic de „noroc”, deoarece două goluri primite în doar trei minute (Artur Dobrovinschi, minutele 23 și 25) pot turna plumb în picioare oricui, mai cu seamă că până la deschiderea scorului oaspeții nu au demonstrat ceva ieșit din comun. Lipsa norocului s-a făcut resimțită și la începutul reprizei secunde, când soroceanul Andrei Vlas a deviat în propria poartă, iar tabela a fost închisă cu un penalti transformat de Vladimir Sinegur, în minutul 90+1. Această sarabandă de goluri ale oaspeților a fost dizolvată de un gol înscris în dreptul gazdelor, dar marcat tot de un fotbalist de la Sângerei – autogol Vladislav Budareâchi, minutul 84. În concluzie, nu avem motive să criticăm sorocenii, fiindcă se întâmplă astfel de cazuri și la echipe mai mare.

La Visoca, echipa EFA a avut un adversar foarte greu care, probabil, țintește promovarea și pe bună dreptate, dacă ținem cont de faptul că formația CS Cruiz Plus are în componență mulți fotbaliști tiraspoleni, inclusiv foști jucători ai selecționatei RM. Cu toate acestea, tânăra echipă visoceană a dat o replică bună oaspeților și, după cum afirmă mai multă lume prezentă la stadion, gazdele mai degrabă au pierdut două puncte, decât au câștigat un punct. Acest lucru ne permite să visăm frumos și să credem că în sezonul viitor EFA ar putea să rezolve alte probleme decât aflarea în preajma podiumului.

Și totuși, surpriza cea mare a fost furnizată de FC Visoca, care a fost la un pas de a lua puncte chiar pe terenul liderului. Să menționăm că toate golurile au fost marcate în repriza a doua. Discipolii lui Vasile Zăbrian au egalat de două ori și doar prin eforturi colosale gazdele au „ciupit” victoria cu doar câteva minute înainte de fluierul final. Astfel, la golul marcat de făleșteanul Maxim Hovanschi (min.52) a răspuns visoceanul Cornel Păvălachi (min.60), iar la golul marcat de Maxim Golovatâi oaspeții au răspuns  prin golul marcat de Vasile Rusu (min.68). Doar cu șase minute până la terminarea partidei, liderul a smuls victoria prin  Igor Melnic (min.88). În concluzie: după venirea la echipă a antrenorului Vasile Zăbrian fotbaliștii din Visoca își pot face planuri mai mari, decât evitarea ultimului loc.

În celelalte meciuri s-au înregistrat următoarele rezultate: FC OLIMPIA-FC CODRU JUNIORI: 5-2; FC EDINEȚ-FC RÂȘCANI: 1-1; FC PEPENI-FC GRĂNICERUL: 3-0. Clasamentul la zi se prezintă astfel:

13  CF RÂȘCANI 16 2 3 11 19-41 9

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

În următoarea etapă, care se va desfășura sâmbătă, 9 aprilie, sorocenii de la Inter joacă la Râșcani, iar EFA are deplsare la Glodeni. FC Visoca stă în această etapă.

Dan AOLEI

Articolul precedentCifre care ne dau speranță: doar 23 de cazuri de infectare și 3 decese din cauza COVID-ului, raportate în ultimele 24 de ore
Articolul următorSe așteaptă deconectări ale energiei electrice în Rublenița, Parcani, Vădeni, Schineni și alte localități
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română