Soroca: Regina sporturilor și-a desemnat laureații

0
132

 Recent, pe stadionul municipal din Soroca s-a desfășurat Campionatul raionului la atletica ușoară. La competiție au participat atleți din mai multe localități ale raionului, iar într-un final, „regina sporturilor”, cum este considerată atletica ușoară, și-a desemnat laureații. Campionatul raionului Soroca la atletism 2022.

   Printre cei mai buni se numără reprezentanți ai 16 instituții de învățământ din raion, iar cele mai multe locuri premiante, câte 10,  au fost ocupate de atleții de la LT „Constantin Stere” (dintre care 4 locuri I) și LT „A.S.Pușkin” (3);  câte 5 locuri premiante – LT „Ion Creangă” (2) și Colegiul Tehnica Agricol (3); 4 locuri premiante – Gimnaziul Tătărăuca Veche; câte 3 locuri premiante – Filiala  Căinarii Vechi a Școlii sportive raionale (2), Gimnaziul Bulboci – 2 (1) și Colegiul „Mihai Eminescu” (2); câte 2 locuri premiante – LT „Petru Rareș”, Gimnaziul Șolcani, Școala Profesională din Soroca, Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” și câte un loc premiant – Gimnaziul Șeptelici, Gimnaziul Rudi, Gimnaziul Schineni, Gimnaziul Visoca (1). 

Clasament general: 60 m. fete, a.n. 2009 și mai mici:

locul I – Cojuhari Irina, IP LT „C. Stere”;

locul II – Vinic Iulia, IP LT „A. Pușkin”;

Locul III – Nerușceac Valeria, ȘSR, filiala Căinarii Vechi.

60 m. băieți, a.n. 2009 și mai mici:

locul I – Vrancian Alexandr, IP LT „A. Pușkin”;

locul II – Cujba Vlad, IP Gimnaziul Tătărăuca Veche;

locul III – Antonovici Vlad, IP LT „A. Pușkin”.

400 m. fete, a.n. 2009 și mai mici:

locu I – Cojuhari Irina, IP LT „C. Stere”;

locul II – Stratuța Andreea, IP Gimnaziul Șeptelici;

locul Buimistru Irina, IP Gimnaziul Tătărăuca Veche.

400 m. băieți, a.n. 2009 și mai mici:

locul I – Antonovici Vlad, IP LT „A. Pușkin”;

locul II – Cujba Vlad, IP gimnaziul Tătărăuca Veche;

locul III – Tomac Serghei, IP LT „P. Rareș”.

100 m. fete, a.n. 2007-2008:

locul I – Scoferci Veronica, ȘSR, filiala Căinarii Vechi;

locul II – Vornic Elizaveta, IP LT „A. Pușkin”;

locul III – Guțu Amina, IP Gimnaziul Tătărăuca Veche.

100 m. băieți, a.n. 2007-2008:

locul I – Crîjanovschii Felix, IP LT „A. Pușkin”;

locul II – Revenco Sergiu, IP „I. Creangă”;

locul III -Petrov Kiril, IP LT „A. Pușkin”.

800 m. fete, a.n. 2007-2008:

locul I – Scoferci Veronica, ȘSR, filiala Căinarii Vechi;

locul II – Ponomarev Alexandra, IP Gimnaziul Rudi;

locul III -Vascauțan Cristina, IP Gimnaziul Șolcani.

800 m. băieți, a.n. 2007-2008:

locul I -Stempovschii Tristan, IP LT „C. Stere”;

locul II – Bujor Ilie, IP Gimnaziul Schineni;

locul III – Ardovan Adrian, IP LT „P. Rareș”.

100 m. fete, a.n. 2005-2006:

locul I – Cebotari Crina, IP Colegiul „M. Eminescu”;

locul II – Crețchi Daniela, IP LT „C. Stere”;

locul III – Gheorghiță Sabina, IP Colegiul de Arte  „N. Botgros”.

100 m. băieți, a.n. 2005-2006:

locul I – Mardici Tudor, IP Colegiul Tehic Agricol Soroca;

locul II – Ceban Ilarion , IP LT „C: Stere”;

locul III – Plop Iulian, IP LT „C. Stere”.

400 m. fete, a.n. 2005-2006:

locul I -Cebotari Crina, IP Colegiul „M. Eminescu”;

locul II – Ionița Dana, IP LT „I. Creangă”.

400 m. băieți, a.n. 2005-2006:

locul I – Mardici Tudor, IP Colegiul Tehic Agricol Soroca;

locul II – Baciu Marius, IP Gimnaziul Bulboci;

locul III – Ceban Ilarion, IP LT „C. Stere”.

1000 m. fete, a.n. 2005-2006:

locul I – Crațchi Daniela, IP LT „C. Stere”;

locul II – Vasluin Arina, IP LT „C. Stere”;

locul III – Georghiță Sabina, IP Colegiul „M. Eminescu”.

1000 m. băieți, a.n. 2005-2006:

locul I – Celac Liviu, IP Gimnaziul Bulboci;

locul II – Paladii Vlad, IP Gimnaziul Șolcani;

locul III – Leahu Constantin, IP Colegiul Tehic Agricol Soroca.

100 m. fete an. 2004 și mai mari:

locul I – Dediu Loredana, IP LT „I. Creangă”;

locul II – Vornic Elizaveta, IP LT „A. Pușkin”.

100 m. băieți an. 2004 și mai mari:

locul I – Costachi Danu, IP Colegiul Tehic Agricol Soroca;

locul II – Prudnicon Nichita, IP LT „A. Pușkin”;

locul III – Vlas Ion, IP LT „I. Creangă”.

400 m. fete an. 2004 și mai mari:

locul I – Dediu Loredana, IP LT „I. Creangă”;

locul II – Vornic Elizaveta, IP LT „A. Pușkin”.

400 m. băieți an. 2004 și mai mari:

locul I – Costachi Danu, IP Colegiul Tehic Agricol Soroca;

locul II – Celac Mihai, IP Colegiul de Arte „N. Botgros”;

locul III – Cecanșciuc Vitalie, Școala Profesională Soroca.

2000 m. băieți an. 2004 și mai mari:

locul I – Cobîlaș Vladimir, IP LT Visoca;

locul II – Cecanșciuc Vitalie, Școala Profesională Soroca;

locul III – Artin Daniel, LT „C. Stere”.

Felicitări sportivilor, antrenorilor și conducătorilor acestor instituții de învățământ!

Andrei JITNIUC, Specialist principal, Serviciul Tineret și Sport, Consiliul Raional Soroca

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.