Președinta Maia Sandu a semnat decretul în conformitate cu care fostului director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, acuzat de trădare de patrie, dar inclus într-un schimb de deținuți cu Federația Rusă, i s-a retras cetățenia Republicii Moldova.
Vă reamintim că, Alexandru Balan, care ar fi transmis informații secrete unei rețele de spionaj din Belarus, de natură să pună în pericol securitatea națională a României a fost reținut pe 8 septembrie 2025, la Timişoara.
Precizăm că, Decretul poate fi contestat în instanța de judecată în situația în care Balan va iniția o acțiune.














