Niciun centru medical din raionul Soroca și din alte raioane nu va fi închis, iar accesul la servicii rămâne gratuit

0
408

Noile norme  de organizare a asistenței medicale primare, aprobate prin Ordinul nr. 436 al Ministerului Sănătății urmărește consolidarea serviciilor medicale la nivel comunitar, creșterea accesului populației la îngrijiri de calitate și eficientizarea managementului instituțiilor medicale.

Astfel, cetățenii care își făceau griji dând crezare zvonurilor precum că mai multe Centre de sănătate vor fi lichidate au motive să răsufle ușurat – eforma nu prevede închiderea instituțiilor medicale și nu va afecta accesul cetățenilor la servicii. Ba dimpotrivă, noile prevederi consolidează și rolul Centrelor de Sănătate Regionale, care vor coordona activitatea prestatorilor de servicii medicale din teritoriu și vor monitoriza implementarea programelor prioritare. Noile norme de organizare a asistenței medicale primare au ca scop modernizarea rețelei de servicii medicale, utilizarea mai eficientă a resurselor și apropierea serviciilor de sănătate de comunități, în special în mediul rural.

Foto: simbol

 

 


  • ETICHETE
  • VC
Articolul precedentDe astăzi, 24 iunie 2026, au intrat în vigoare noi prvederi legislative privind fumul de tutun și aerosolii generați de țigaretele electronice
Articolul următorMâine, 25 iunie 2026, vor fi anunțate rezultatele examenelor naționale de bacalaureat și de absolvire a gimnaziului
OdN
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.