FC Inter surclasează ARF, EFA pierde acasă în fața liderului, iar FC Visoca a fost la un pas de un rezultat mare la Edineț

0
176

Campionatul Republicii Moldova la fotbal. Divizia B. Seria Nord.

Minunile în fotbal se mai întâmplă, dar nu este și cazul evoluției echipelor sorocene în etapa ordinară a campionatului Republicii Moldova. Or, sunt convins că mai mulți soroceni au sperat că una din echipele din Visoca ne va surprinde cu un rezultat neașteptat, fiindcă în meciul cu participarea celor de la FC Inter rămânea necunoscut un singur lucru – scorul victoriei. Altfel, la un pas de surpriză au fost cei de la FC Visoca, dar acest lucru contează mai puțin, important este scorul de pe teren.

…La Soroca, unde FC Inter a primit replica unuia din outsideri, meciul a început greoi, de vină fiind starea gazonului care, la o adică, din tribune arăta binișor, dar în iarbă lucrurile rămân dezastruoase. Cu atât mai dureros este acest lucru când știi că la Fălești a fost inaugurat un stadion cu cel mai bun gazon din republică, iar într-un oraș de talia Sorocii totul se limitează doar la vorba goale. În fine, gheața a fost spartă în minutul 26, când Vadim Rusu a transformat un penalti, după ce unul din apărătorii ocnițeni a comis henț în teren. Acest gol a fost unicul în primele 45 de minute, iar repriza a doua a fost un galop de sănătate pentru soroceni, care au mai marcat de trei ori, deși au avut încă alte 4-5 ocazii clare – Roman Leșco a dublat avantajul în minutul 54, Igor Balan a catapultat mingea de la distanță în minutul 68, iar Mihai Ursu (nici un meci fără ca măcar un „urs” să nu marcheze!!!) a pus cireașa pe tort în minutul 84. Oaspeții au avut o singură ocazie, dar bara ne-a salvat de un gol ca și făcut. Așadar, sorocenii și-au adjudecat încă o victorie meritată pe deplin, fie și de palmares. Cu toate acestea locul din clasament nu va fi, se pare, mai bun decât în prezent.

La un pas de marea surpriză a etapei au fost fotbaliștii de la FC Visoca viitorul cărora sună bine, dacă se păstrează actuala componență și antrenorul. Jucând pe terenul vice-liderului, visocenii au fost la un singur pas de o remiză frumoasă, dar și această înfrângere la limită ar trebui să le dea aripi elevilor lui Vasile Zăbrian, dar să nu le toarne plumb în picioare. Și de data aceasta marcatorul s-a numit Igor Lohov, care traversează o perioadă vastă, chiar dacă sănătatea îl mai trădează. Oricum această ediție de campionat poate fi considerată una bună și cu bătaie lungă – nițică răbdare și FC Visoca,  se va transforma din „cenușăreasă” într-un adversar de temut.

Cealaltă echipă din Visoca, EFA, a avut un adversar greu, dar prea mare mi se pare scorul înregistrat. Nu am fost la meci și nu știu dacă gazdele au meritat să marcheze doar un singur gol (Vasile Pașa, minutul 47) tocmai patru goluri în propria poartă, dar am văzut alte meciuri și mi-am dat seama că, până una-alta, investițiile făcute de patronul echipei nu sunt completate cu rezultate pe măsură. Pe de altă parte, o echipă competitivă nu se face peste noapte și, cu siguranță, va veni și sărbătoarea pe ulița fotbaliștilor de la EFA.  Să nu uităm că această formație este debutantă în astfel de competiție de anvergură.

Iată șI rezultatele tehnici ale etapei:  FC OLIMPIA-CF RÂȘCANI: 0-1 (marcator Alexandru Podvâsoțchi, min.58 – o mică surpriză, totuși); FC SÂNGEREI-FC CS CRUIZ PLUS: 4-2 (Dumitru Maga, 34, Artiom Șuleac, 53, Andrei Rusu, 56, Dionisie Cramarenco, 70/Alexandru Namașco, 51, Andrei Tcaciuc, 65 – după acest meci a devenit clar cine merită un loc pe podium); CODRU CĂȘĂRAȘI-FC GRĂNICERUL: 2-0 (Constantin Gurjui, 3, Ion Pahomea, 65); FC INTER-ARF OCNIȚA: 4-0 (Vadim Rusu, 26, Roman Leșco, 54, Igor Balan, 68, Mihai Ursu, 84); FC EDINEȚ-FC VISOCA: 2-1 (Veaceslav Revenco, 25, Serghei Popovici, 60/Igor Lohov, 55); EFA VISOCA-FC FĂȘEȘTI: 1-4 (Vasile Pașa, 47/ Gheorghe Ciocoi, 19, Igor melnic, 23, Dan Moraru, 25, Robert Turava, 90).

Cu patru etape înaintea de sfârșitul campionatului, clasamentul se prezintă astfel:

13  CF RÂȘCANI 20 3 4 13 26-54 13

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Sâmbătă, 7 mai, se vor disputa meciurile etapei ordinare, care programează și meciul de la Soroca, unde FC Visoca, în rol de gazdă, va primi replica fotbaliștilor de la FC Inter. EFA nu are meci în această etapă, prilej bun de a face unele concluzii și de a remonta ceea ce se mai poate de remontat. Din celelalte partide, stârnește interes meciul de la Fălești, unde ocupantele primelor două locuri vor da răspuns la întrebarea „Cine este cel mai-cel mai”? La Glodeni, „grăniceruii” au meci greu cu FC Sângerei, la Ocnița ARF joacă cu călărășenii, iar la Camenca gazdele primesc outsiderul FC Râșcani. (Dan AOLEI)

Articolul precedentCum s-a sinucis Adolf Hitler în buncărul său de sub Berlin când nu mai putea câștiga războiul
Articolul următorDe ce iubesc pisoii să doarmă la soare?
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.