Echipele din Visoca obțin victorii muncite, iar FC Inter pierde la limită

0
208

Început frumos de primăvară fotbalistică pentru echipele din satul Visoca, participante în campionatul Republicii Moldova, Divizia B, Zona Nord. Ambele formații din nordul raionului au obținut victorii, după ce au fost egalate de adversari, iar FC Inter (Soroca) nu a putut egala, în meciul disputat la Călărași.

În meciul desfășurat pe stadionul municipal din Soroca, cele două competitoare, FC Visoca și Olimpia (Bălți) au avut o evoluție în general ștearsă, cu unele sclipiri din partea fotbaliștilor cu mai multă experiență. De altfel, și starea dezastruoasă a gazonului a nu a permis celor 22 de fotbaliști să arate un jocl pe care și l-au dorit, cu siguranță. Până la urmă, în lipsa lui Vasile Boldescu, scripca întâi din lotul visocenilor a fost experimentatul Igor Lohov, care a fost  la înălțimea așteptărilor. În ultimul minut al reprizei întâi, atacantul sorocean a fost faultat clar în careu, dar arbitrul nu a acordat penalty, dar … un cartonaș galben jucătorului nostru – pentru proteste (justificate, în opinia mea). După șase minute de la reluarea partidei, Igor Lohov l-a impus pe arbitrul din Bălți, totuși!, să arate bălțenilor spre punctul de la centrul terenului. Bucuria gazdelor a durat doar 14 munite, după ce jucătorul oaspeților, Maxim Brumari, a marcat din afara careului, cu largul concurs al visptoarei apărări visocene. Până la urmă, gazdele au marcat golul victoriei, iar salvatorul s-a numit Cristian Negroiu (min.69)… După această victorie, FC Visoca a predat „lanterna roșie” echipei din Râșcani, care a fost învinsă de cealaltă echipă din Visoca, EFA.

Conform informației furnizate de Federația Moldovenească de Fotbal, soarta meciului a fost decisă în prelungiri, când Ion Morari a marcat al treilea gol pentru EFA (min.90+2). Or, în acest meci, scorul a fost deschis foarte repede, în minutul 4, de același Ion Morari, dar gazdele la fel de repede au restabilit egalitatea prin Ernest Prodaniuc (min.8). În repriza secundă oaspeții au revenit la conducere, prin reușita lui Valentin Bacalâm (min.70), dar râșcănenii au mai egalat încă o dată, prin Maxim Sartacov (min.81). Astfel, EFA a obținut o victorie muncită, dar acest lucru contează mai puțin, fiindcă cele trei puncte obținute ar putea să cântărească greu la finalul competiției.

Cu părere de rău, sorocenii antrenați de Marin Russu, au pierdut trei puncte la Călărași. Deși gazdele au marcat în debutul partidei (min.8) prin Dumitru Copetițchi, ai noștri nu au putut egala până la sfârșitul meciului.

După această etapă, cele trei formații sorocene ocupă locuri care sunt încă departe de podium, dar speranța moare ultima.

13 CF Râșcani CF RÂȘCANI 15 2 2 11 18-40 8

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Următoarea etapă, cu numărul 18, se va disputa pe data de 2 aprilie. Toate cele trei echipe au meciuri extrem de grele: FC Inter joacă acasă, cu vecina de clasament, FC Sângerei; EFA are meci foarte greu acasă, cu CS Cruiz Plus; FC Visoca va fi găzduit de liderul, FC Fălești. Începutul meciurilor la ora 16:00. (Dan AOLEI)

Articolul precedentDuminică, 27 martie, Republica Moldova trece la ORA DE VARĂ
Articolul următorMunicipiul Soroca are un Regulament privind capturarea, transportarea, evidenţa şi îngrijirea maidanezilor / VIDEO
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.