La Bălți se va construi un spital regional, care va deservi și sorocenii

0
101

Uniunea Europeană prin Platforma de Investiții în Vecinătate va finanța construcția Spitalului Regional Bălți. Ministerul Sănătății al Republicii Moldova și Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei au semnat un acord de grant în valoare de 3 milioane de euro, destinat pregătirii proiectului pentru construcția spitalului.

Potrivit Ministerului Sănătății, după finalizare, preconizată pentru anul 2028, Spitalul Regional Bălți va deservi aproximativ un milion de persoane, inclusiv soroceni, contribuind semnificativ la îmbunătățirea accesului la servicii de sănătate moderne și reziliente. Proiectul este aliniat cu principalele strategii naționale, inclusiv Sănătatea 2030, Moldova Europeană 2030, Planul Național de Dezvoltare pentru 2025–2027 și Planul de Acțiuni privind aderarea la Uniunea Europeană. De asemenea, el face parte din Planul de creștere al UE pentru Republica Moldova (2025–2027) – cel mai amplu pachet financiar oferit țării de la independență.

 


Articolul precedentPe 15 mai, ne adunăm cu mic, cu mare să celebrăm familia la Drochia
Articolul următorNivelul apei din Nistru a crescut
OdN
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.