În extremis, sorocenii au câștigat un punct, iar visocenii au pierdut două puncte

0
216

Fotbal. Campionatul Republicii Moldova, Divizia B, Nord

Continuă evoluția oscilantă a echipelor sorocene în campionatul Republicii Moldova la fotbal. În etapa ordinară cele două echipe (FC Visoca a stat) fotbaliștii noștri au pierdut câte două puncte, dar au făcut-o în mod diferit. Or, FC Inter a avut un final de meci de vis la Râșcani, obținând o egalitate nesperată, iar EFA a fost egalată la Glodeni, de echipa gazdă, care s-a văzut condusă pe tabela de marcaj.

Dacă e să credem cifrelor înserate în raportul meciului, prezentat de Federația Moldovenească de Fotbal, la un moment dat șansele sorocenilor de a obține măcar un punct erau mai mult decât iluzorii, dar … în fotbal toate scorurile sunt periculoase, nu doar 2-0. Astfel, prima repriză a fost la discreția gazdelor, care au marcat de trei ori – prin Andrei Cocieru (min.9) și Alexandru Podvâsoțchi (min.40 și 44), iar golul marcat de soroceanul Ion Ursu (min.26) putea doar să dea elevilor lui Marin Rusu  speranța că nu este pierdut totul. Pe de altă parte, prima parte a reprizei secunde părea să risipească și această speranță, mai cu seamă că râșcănenaul Vladislav Boiciuc a făcut diferența de trei goluri (min.71). Din fericire, acest gol a „trezit” sorocenii, care au marcat trei goluri, la care puțină lume se aștepta, în primul rând fotbaliștii de la FC Râșcani. În minutul 77 Mihai Țurcan i-a făcut pe gazde să înceapă de la centru, iar în minutul 86, același Ion Ursu, a aprins din nou flacăra speranței. Ba mai mult, peste doar cinci minute Mihai Țurcan a marcat pentru un punct prețios pentru FC Inter. Nu știu dacă sorocenii puteau marca și golul cinci, dacă mai erau ceva minute de joc, dar un lucru pare incontestabil – după eșecul usturător din etapa trecută, cu FC Sângerei, și această egalitate este mai mult decât satisfăcătoare. Dacă ținem cont în ce condiții a fost obținută, fiindcă apriori, la etapa actuală, sorocenii sunt mai buni decât râșcănenii.

Cu părere de rău, a mai pierdut două puncte prețioase echipa EFA din Viscoca. Și dacă în etapa trecută, cu CS Cruiz Plus, pe teren propriu, fotbaliștii din nordul raionului, au avut motive să fie satisfăcuți de rezultat, de data aceasta putem spune că visocenii mai degrabă au pierdut două puncte, decât au câștigat unul. La urma urmei, echipa din Glodeni nu este astăzi un rival de temut, fapt confirmat de locul ocupat de această formație în clasament… În acest meci ambele goluri au fost marcate în repriza secundă – scorul a fost deschis de Dan Butucel (min.53) de la oaspeți, iar peste 12 minute gazdele au egalat prin Mihai Pâslari. Acest rezultat nu le-a permis visocenilor să facă rocadă în clasament, cu sorocenii.

Să mai menționăm și faptul că această etapă a fost una a surprizelor, fiindcă scoruri „interesante” au fost consemnate și la Camenca, și la Ocnița, iar liderul a câștigat doar la limită, în confruntarea cu bălțenii: FC FĂLEȘTI-FC OLIMPIA: 3-2; ARF OCNIȚA-FC PEPENI: 1-0; CS CRUIZ PLUS-FC EDINEȚ: 0-2.

Și după această etapă echipele sorocene și-au păstrat locurile în clasament, iar etapa viitoare poate schimba lucrurile doar cu referință la cei de la EFA:

13 CF Râșcani CF RÂȘCANI 17 2 4 11 23-45 10

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Sâmbătă, 16 aprilie, se va desfășura următoarea etapă, în care cea mai grea misiune o au fotbaliștii de la FC Inter, care primesc replica „ursului rănit” de la Camenca. Nu le va fi ușor și celor de la FC Visoca, care au meci greu la Pepeni, dar care au demonstrat că, sub „bagheta” lui Vasile Zăbrian, știu cum să joace în deplsare. La prima vedere meci mai ușor au cei de la EFA, care primesc replica formației ARF Ocnița, dar … să nu facem concluzii pripite. (Dan AOLEI)

Articolul precedentFotografia zilei: De-ar putea vorbi pădurea
Articolul următorÎnvârtită cu sfeclă de zahăr ca la Bădiceni / „Ghidul bucatelor tradiţionale din raionul Soroca”
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.