EFA este în cădere liberă, Inter pierde șansa de a urca pe locul III, visocenii de la FC părăsesc ultimul loc, iar făleștenii își găsesc „nașul” la Camenca

0
136

Schimbare de lider în Divizia B, iar microbiștii își pun o întrebare deloc retorică – au, nu cumva Transnistria va câștiga competiția și în acest eșalon al fotbalului moldovenesc? Or, ceea ce nu au putut face alte echipe, au făcut-o fotbaliștii din Camenca – au aplicat o mică „corecție” făleștenilor și le-au luat fotoliul de lider. Altfel, pe noi mai mult ne interesează rezultatele obținute de echipele sorocene, iar aceste rezultate nu sunt din cele mai bune.

Pe teren propriu, cei de la FC Inter au remizat cu FC Edineț echipa care pare să fie o nucă tare pentru reprezentantele raionului Soroca în Divizia B. Soarta meciului a fost decisă în prima repriza, când soroceanul Roman Leșco a deschis scorul (în minutul 25), iar Serghei Popovici a egalat pentru oaspeți (37)… Un punct a câștigat, în această etapă, și formația FC Visoca, care timp de 90 de minute a fost condusă la Glodeni, de FC Grănicerul, prin golul marcat de Alexandru Colbasiuc (27) și care urcă pe penultimul loc în clasament. Onoarea visocenilor, dar și un punct care contează au fost salvate de Cristian Negroiu, care a marcat în minutul 90… Cu părere de rău, după un început furibund de campionat, a redus simțitor din turații echipa EFA. De data aceasta visocenii au pierdut în deplasare, la Călărași. De altfel, toate golurile au fost marcate în repriza secundă, „codrenii” marcând prin Dan Ciobanu (62) și Mihai Crudu (68. 86), iar cei de la EFA au marcat doar golul de onoare – Mihai Țurcan (90+1).

Rezultatele tehnice ale etapei au fost următoarele: ARF-FC OLIMPIA: 2-3 (Ilie Pavlov (49), Serghei Babenco (90+2)/Roman Șvâdchii (7), Maxim Latâșov (56), Anatol Mațecov (69); FC GRĂNICERUL-FC VISOCA: 1-1; CS CRUIZ PLUS-FC FĂLEȘTI: 3-2 (Victor Nosenco (37), Victor Bulat (56), Igor Melnic (69)/Robert Turava (51), Maxim Golovatâi (81); FC SÂNGEREI-FC PEPENI: 2-0 (Artiom Șuleac (49), Vladimir Sinegur (90+2); CODRU CĂLĂRAȘI-EFA: 3-1; FC INTER-FC EDINEȚ: 1-1.

După această etapă echipele noastre ocupă locurile 4, 7 și 12, dar… să nu facem concluzii pripite, fiindcă competiția mai are mult până la final și este posibil orice:

13  CF RÂȘCANI 13 2 1 10 16-37 7

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Sâmbătă, 27 noiembrie, se vor disputa meciurile etape ordinare, conform următorului program: FC Olimpia-FC Inter, FC Edineț-Codru Călărași, EFA-FC Sângerei, FC Pepeni-FC Râșcani, FC Fălești-FC Grănicerul, FC Visoca-ARF Ocnița (pe stadionul din Soroca). Începutul meciurilor la ora 13:00. (Dan AOLEI)

Articolul precedentCOVID-19 la Spitalul Raional Soroca – 21.11.2021- 22.11.2021 / INFORGRAFIC
Articolul următorLa Soroca au fost aduse Moaștele Fericitei Matrona
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.