Capitala fotbalului sorocean se mută la Visoca. EFA surclasează FC Inter cu scor de tenis, 6-2!

0
491

Campionatul Republicii Moldova la fotbal. Liga a 2-a, Seria Nord

Etapa a 10-a a fost una foarte rezultativă pentru echipele sorocene, care au marcat sau au scăpat în propria poartă tocmai 13 goluri ori 6,5 goluri per meci. Cu siguranță, această avalanșă de goluri a însemnat un galop de sănătate, pentru unii și un motiv de rușine, pentru alții.

Cel puțin, meciul de la Visoca, unde gazdele de la EFA au primit replica sorocenilor de la Inter a schimbat accentele și ne face să credem că capitala fotbalului sorocean s-a mutat în nordul raionului, la Visoca. Or, meciul atât de așteptat de microbiști a fost fără istoric, EFA „măturând pe jos” cu formația soroceană care, în sezonul trecut a fost pe podium, iar la un moment dat chiar părea că are planuri mai mari decât evoluția în cel de-al treilea eșalon al fotbalului moldovenesc. De altfel, nu am fost la acest meci și nu cunosc cum au stat ostilitățile în teren, dar scorul de 6-2 vorbește de la sine și nu poate fi întâmplător. Deși oaspeții au deschis scorul prin Vlad Savițchi (minutul 22), gazdele și-au revenit repede și, până la pauză au marcat de patru ori – Andrei Stratan (30, 33-penalti, 45) și Alexandru Cristioglo (43), iar în repriza secundă același Andrei Stratan a mai perforat de două ori poarta sorocenilor (51, 59-penalti). Ultimul gol al meciului, ca și primul, a fost marcat de FC Inter –  Victor Sârghi (62). Cu siguranță, antrenorii celor două echipe vor face concluziile de rigoare, dar un lucru pare cert – EFA are toate motivele să spere chiar la promoivare în Liga 1-a, iar echipa soroceană nu prea văd cum ar putea să scape de ultimul loc.

Cealaltă echipă soroceană, FC Visoca, a fost învinsă, cu scor de hochei, de Vulturii Cutezători, 0-5. Fără îndoială, cunoscătorii fenomenului nu prea nutreau speranțe că „echipa primăriei” ar putea să câștige puncte pe terenul liderului, dar acest scor pare prea mult, dacă ținem cont de faptul că FC Visoca începuse bine campionatul. Oarecum prea repede această echipă a coborât în subsolul clasamentului și nu ne rămâne decît să sperăm că este vorba despre o pierdere temporară de formă și curând fotbaliștii vor reveni la sentimente mai bune. Ce ține de Vulturii Cutezători, care sunt pe primul loc, continui să cred că nu această echipă este principalul contracandidat al EFA la promovare, dar formația bălțeană FC Olimpia.

Or, în această etapă fotbaliștii din „capitala Nordului” au învins la scor FC Pepeni, în deplasare. Să menționăm și victoria „feroviarilor” din Ocnița, dar și revenirea celor de la Barsa, care au învins la Edineț. Iată și rezutatele tehnice ale etapei: FC PEPENI-FC OLIMPIA: 1-4; EFA-FC INTER: 6-2; FC EDINEȚ-FC BARSA: 1-2; LOCOMOTIVA-FC GRĂNICERUL: 2-0; VULTURII CUTEZĂTORI-FC VISOCA: 5-0; CF RÂȘCANI-FC ȚARIGRAD: 1-0.

12 FC Inter FC INTER 10 1 0 9 11-33 3

Etapa a 11-a se va disputa sâmbătă, 21 octombroe, cu începere de la ora 14:00. La Soroca, FC Inter joacă în compania FC Edineț, EFA are un examen greu la Bălți, în confruntarea cu FC Olimpia, iar FC Visoca joacă cu CF Râșcani, pe teren propriu. În celelalte meciuri se întâlnesc CF Barsa-Locomotiva, FC Grănicerul-Vulturii Cutezători, FC Țarigrad-FC Pepeni: (Dan AOLEI)

Articolul precedentFructul care te scapă de păianjeni în sezonul rece
Articolul următorCinci minute care vă pot salva viața sau trei pași pentru a depista cancerul la sân
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.