Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, în mai multe localități ale raionului Soroca au fost înregitrate probleme cu aprovizionarea cu energie electrică, în urma căderii stâlpilor si chiciurii depuse pe sârme, în unele cazuri aceasta fiind de grosimea unei mâini.
În aceste condiții, după cum ne-a relatat Dumitru Chistol, șeful Oficiului Raional Soroca SA,,RED Nord”, specialiștii întreprinderii au depus eforturi pentru a rezolva problemele apărute și, la moment, doar o parte din locuitorii satului Volovița nu au curent electric, dar, în câteva ore, și aceștia vor fi conectați la rețea.
Altfel, Dumitru Chistol ne-a declarat că dacă condițiile climaterice nu se vor îmbunătăți există pericolul să fim în situația anului 2000, când mai mulți stâlpi de electricitate au fost doborâți și localități întregi au rămas fără curent electric, pentru perioade mari.














