Trofeul celei de-a VIII-a ediții a Festivalului – Concurs „Trandafir de pe Cetate” și un premiu bănesc în sumă de 2.000 de lei a fost câștigat de Cristina Ursachi, din satul Șolcani. În total, la eveniment au participat 15 interpreți de folclor din trei raioane – Soroca, Florești și Șoldănești.

Acompaniați de instrumentiștii Sergiu Diaconu, Igor Podgoreanu și Cristian Andriuță, concurenţii su interpretat piese autentice, iar juriul, în componența Felicia Nevodaru, Grigore Bucătaru, Tamara Boboc, Constantin Volnițchi și Doina Prisăcaru a apreciat portul popular, ținuta scenică, varietatea repertoriului și originalitatea conţinutului pieselor din concurs.
Într-un final, Trofeul a fost câștigat de Cristina Ursachi, care nu pentru prima dată a cucerit juriul și spectatorii cu o prestație de mare artistă… Locul I și un premiu bănesc în sumă de 1.500 de lei a fost decernat lui Ion Lăcrămioară (Temeleuți, Florești), locul II și premii bănești în sumă de 1.200 de lei a fost câștigat de Irina Sulima (Soroca) și Ghenadie Movilean (Vărăncău), iar locul III și premii de 1.000 de lei a fost decernat Svetlanei Gafin (Cușmirca, Șoldănești) și lui Ion Gorun (Soroca). De premii speciale și premii bănești, în sumă de 750 de lei s-au învrednicit Simion Lungu (Vădeni) și Vladimir Urschi (Cotiujenii Mari, Florești). În posesia Mențiunilor și premiilor bănești în sumă de 500 de lei au intrat Cristina Iovu (Racovăț), Galina Topor(Stoicani), Andreea Izvorean (Pârlița), Leonid Purice (Șolcani), Znada Nitrean (Bădiceni), Drăgălina Morari (Zăluceni, Florești) și Laurențiu Ivanciuc (Prajila Florești).

Felicitări laureaților și respect organizatorilor!














