Amatorii din Visoca coboară de pe podium, FC Inter câștigă frumos la Pepeni, iar FC Visoca rămâne pe ultimul loc

0
260

Fotbal. Campionatul Republicii Moldova. Divizia B.

Etapă foarte interesantă în Divizia B, zona Nord, cu scoruri neșteptate și cu răsturnări de situații oarecum la fel de neașteptate, dar nu lipsite de logică, în mare măsură. Altfel, foarte interesante pot fi considerate rezultatele obținute de echipele sorocene, care au acumulat 4 puncte din 9 posibile, cu un golaveraj comun de 5-8.

Fără îndoială, puțină lume se aștepta ca elevii lui Marin Russu să aibă o depasare atât de reușită la Pepeni, unde oaspeții mereu au avut meciuri grele. Sorocenii au fost o excepție plăcută, revenind acasă cu toate cele trei puncte puse în joc. Ba mai mult, fotbaliștii de la FC Inter au fost autorii a 5 din cele șase goluri marcate. Or, soroceanul/racovițeanul Stanislav Nartea a marcat câte un gol în ambele porți – în minutul 43 Stanislav a marcat în propria poartă, iar spre finele meciului, în minutul 78, acesta a adus sorocenii în avantaj, marcând golul de 3-2. Altfel, scorul a fost deschis de FC Inter prin Ion Ursu (minutul 34), iar Roman Leșco a marcat scorul de 2-1 (40), asigurându-le sorocenilor o pauză liniștită… Repriza a doua a demarat prin golul lui Ion Lopotenco (50), dar golul lui Stanislav Nartea a fost completat de reușita aceluiași Roman Leșco (86), care a pus toate punctele pe „i”.

FC Visoca a fost gazda meciului cu CF Râșcani, jucat pe stadionul din Soroca, dar… acest teren/toloacă este pe placul rășcănenilor, care au învins, câteva săptămâni în urmă, FC Inter și care au fost la câteva minute de o nouă victorie. Or, oaspeții au deschis scorul în minutul 20, prin reușita lui Maxim Sartacov, iar acest rezultat a fost „conservat” până spre finele meciului, când visocenii au reușit să egaleze prin Maxim Dabija (88). Sincer vorbind, microbiștii au așteptat ca FC Visoca să câștige și să se ridice de pe ultima treaptă a clasamentului, dar n-a fost să fie. Deși, fotbaliștii de la Visoca au avut câteva ocazii clare pentru a obține victoria – doar atacantul Igor Lohov a ratat două-trei ocazii clare de a marca. Până la urmă, visocenii au motive să fie satisfăcuți și cu acest punct câștigat în sudoarea frunții.

Cu părere de rău, cealaltă echipă din Visoca, EFA, a suferit o înfrângere usturătoare în confruntarea cu una din contracandidatele la promovare, FC Edineț. Golurile oaspeșilor au fost marcate de Veaceslav Beștanco (15), Denis Bâzga (38), Serghei Popovici (71, 73) și Constantin Sorocovschi (86). Probabil, elevii tandemului de antrenori Marcel Reșitca/Petru Ciobanu și-au dorit prea mult victoria și au căzut pradă propriilor ambiții. Cu toate acestea, scorul categoric după cele 90 minute de joc nu ar trebui să le toarne plumb în picioare visocenilor or, s-au întâmplat astfel de sincope și la case mai mari. Până la finalul campionatului mau sunt destule meciuri pentru a remonta situația și pentru a reveni pe podium.

Iată și rezultatele tehnice ale etapei: ARF OCNIȚA-CS CRUIZ PLUS: 1-4 (Serghei Babenco, 14/Evghenii Șiverenco, 3; Veaceslav Burduja, 7; Alexandru Namașco, 43; Victor Bulat, 81); FC VISOCA-CF RÂȘCANI: 1-1; FC PEPENI-FC INTER: 2-4; EFA-FC EDINEȚ: 0-5; FC FĂLEȘTIi-FC SÎNGEREI: 2-2 (Maxim Hovanschii, 45; MaximGolovatâi, 65); FC OLIMPIA-FC GRĂNICERUL: 2-0 (Artur Dobrovinschi, 60; DionisieCobâlaș, 86).

Astfel, după această etapă sorocenii au urcat o treaptă în clasament, EFA a coborât trei trepte, iar FC Visoca a rămas pe ultimul loc:

13 FC Visoca FC VISOCA 12 1 3 8 15-30 6

Etapa a 13 se va desfășura pe data de 13 noiembrie și se anunță una de foc pentru echipele sorocene. Ba mai mult, două dintre ele, EFA și Inter au meci direct, la Visoca și acest meci urmează să dea răspuns la mai multe întrebări. Pe de altă parte, FC Visoca joacă pe stadionul din Soroca cu fotbaliștii din Camenca care sunt pe val. În celelalte meciuri se întâlnesc FC Olimpia-FC Edineț, FC Pepeni-Codrul Călărași, FC Fălești-FC Râșcani, ARF Ocnița-FC Grănicerul. (Dan AOLEI)

Articolul precedentSecvențe de la spectacolul lui Eugen Doga la Soroca / VIDEO / SĂ NE AMINTIM
Articolul următorCine și cum a redenumit străzile din orașul Soroca? / VIDEO
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.