Un proiect de lege prevede că, cetățenii Republicii Moldova vor putea procura cartelele de telefonie mobilă doar în baza buletinului de identitate. Proiectul urmează a fi transmis Parlamentului spre examinare și aprobare.
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a declarat că inițiativa este propusă în condițiile în care în ultimii ani, infracțiunile care afectează direct cetățenii au migrat tot mai mult în spațiul digital și în zona comunicațiilor anonime, aceste platforme devenind instrumente folosite pentru fraude, escrocherii, apeluri false și alte acțiuni care afectează direct siguranța cetățenilor. Astăzi, o cartelă preplătită poate fi activată fără confirmare identității, iar acest anonimat este folosit în activitățile ilegale și îngreunează identificarea autorilor. (Foto: simbol)














