Veteranii fotbalului sorocean su cinstit memoria celui care a fost Ion Braniște

0
260
Pe terenul sintetic al Gimnaziului Racovăț a avut loc tradiționalul turneu la mini-fotbal printre veterani (vârsta 45+), dedicat memoriei celui care a fost Ion Braniște, fost jucător al echipei ”Steaua (Racovăț) și un promotor al sportului rege.
  La competiția organizată de domnul Ion Borozan, ex-primar al satului Racovăț și ghidată din teren de arbitrii AFR Soroca, Serghei Revenco și Constantin Rotari, au participat trei formații de veterani – echipele din Racovăț (care a ocupat locul doi), de la Colegiul Tehnic-Agricol (locul III) și echipa de veterani a municipiului Soroca, învingătoarea turneului… Toate echipele participante au fost premiate cu Diplome, medalii, iar Cupa transmisibilă a fost câștigată de veteranii soroceni. Să mai menționăm că 40 de veterani ai fotbalului, participanți la competiție și cei aflați pe tușe au primit câte o medalie comemorativă cu chipul lui Ion Braniște. (FOTO: Lilia JITNIUC)