Sorocenii au câștigat fără emoții, iar în derbiul de la Visoca mai bună s-a dovedit a fi EFA

0
379

Cu o etapă până la întreruperea campionatului, în Liga a 2-a, lupta pentru promovare rămâne deschisă și cel puțin 4-5 echipe au șanse reale de a ierna cu gândul la Liga 1. Printre acestea este și FC Inter, care după trei înfrângeri grele  consecutive și-au revenit aproape miraculos, drept dovadă fiind și victoria din această etapă, în confruntarea cu FC Țarigrad.

Chiar dacă meciul de pe așa-zisul (nici nu mai știu ce alte epitete să-i atribui acestei „arene”) stadion din Soroca s-a terminat cu un scor periculos pentru fotbal, 2-0, victoria sorocenilor a fost mai clară decât atunci când scorul final era mai strâns. Or, oaspeții de la Țarigrad nu au avut nici măcar o semiocazie de a pune în pericol poarta gazdelor, FC Inter marcând câte un gol în fiecare repriză. Scorul, la o adică, putea fi mult mai mare dacă Vasile Pașa, în minutul 54 și Nicu Ursu, în minutul 81 nu ratau din poziții foarte bune. Până la urmă, să nu-l mâhnim pe Dumnezeu și să ne bucurăm de golurile foarte frumoase, marcate de Nicolae Ignat, în minutul 34, după un corner marca Igor Balan și de torpila transmisă de Segiu Ivanov, în minutul 85, de la circa 28 de metri, direct la rădăcina barei din dreapta portarului advers.

Pe de altă parte, dacă ținem cont de scorul înregistrat la Visoca, este clar că în derbiul local nimeni nu a dorit să piardă și, totuși… Ca și altă dată victoria a revenit fotbaliștilor de la EFA, care au marcat unicul gol al partidei în minutul 71, prin Stanislav Cazaranu. Cu toate acestea, FC Visoca a demonstrat, încă o dată, că este o nucă tare și că la primăvară echipa ar putea să arate mai bine decât în această toamnă, plină de ghinion și de probleme de lot.

Din celelalte rezultate trebuie menționată remiza de la Pepeni, unde gazdele nu au putut „rupe” aripile Vulturilor Cutezători și scorul înregistrat la Glodeni, unde „grănicerii” au smuls victoria cu câteva minute înainte de fluierul final, în fața lanternei roșii. Iată și rezultatele tehnice ale etapei: EFA-FC VISOCA: 1-0; FC INTER-FC ȚARIGRAD: 2-0; FC PEPENI-VUTURII CUTEZĂTORI: 1-1; FC SÂNGEREI-FC OLIMPIA: 3-1; LOCOMOTIVA-ISCRA: 0-1; FC GRĂNICERUL-CF RÂȘCANI: 3-2.

Și după această etapă FC Inter se menține pe podium, la doar un punct de lider. EFA a avansat în clasament, iar FC Visoca a căzut din nou pe penultimul loc, cu șanse mari de a urca mai sus, dacă câștigă meciul din ultima etapă din această toamnă.

13 CF Râșcani CF RÂȘCANI 13 1 1 11 15-40 4

Sâmbătă, 26 noiembrie, vor avea meciurile ultimei etape din acest an, după care competiția se va relua pe data de 27 martie anul viitor. La Soroca, FC Visoca va primi replica echipei FC Grănicerul și are șanse reale să urce pe locul 11, iar FC Inter are deplasare grea la Sângerei, unde va juca cu Vulturii Cutezători. EFA va fi „examinată” la Țarigrad de o echipă dornică de puncte, la Râșcani gazdele nu cred că vor avea multe șanse în confruntarea cu râbnițenii, iar liderul joacă la Natalievca, unde este posibil orice scor. (Dan AOLEI)

• ETICHETE
  • VC
Articolul precedentVezi cum s-au distrat la Balul Studenților, elevii de la Colegiul de Arte “Nicolae Botgros” din Soroca / VIDEO
Articolul următorA cumpărat bere din toate țările participante la campionatul mondial de fotbal și a intrat în istorie
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.