Sorocenii câștigă „la pas” meciul cu visocenii de la FC, dar nu urcă în clasament

0
141

Victorie frumoasă a elevilor lui Marin Russu, în confruntarea „cine pe cine”, cu fotbaliștii de la FC Visoca. Cu toate acestea, cele trei puncte obținute nu le-au permis sorocenilor să urce în clasament, iar eliminarea din competiție a echipei din Telenești a încurcat serios „ițele” și multe echipe au fost văduvite cu câte trei puncte obținute în confruntările directe cu debutanta competiției, care a rezistat doar opt etape.

Altfel, meciul de la Soroca, în care gazdele au confruntat FC Visoca, promitea mult în primele 10 minute, dar … s-a terminat cu o victorie zdrobitoare a „orășenilor”. Ba mai mult, oaspeții trebuie să fie mulțumiți de faptul că scorul nu a fost și mai categoric or, cel puțin atacantul Ion Ursu, a ratat vreo două-trei ocazii „cât roata carului”… Scorul a fost deschis de Mihai Ignat, în minutul 3, când apărătorii visocenilor au gafat monumental. Cei drept, peste doar 4 minute portarul sorocenilor, Eugen Chistol a comis o eroare de începător și drept rezultat, din doar 6-7 metri Cornel Pavalachi a restabilit egalitatea. Foarte repede, însă, Ion Ursu a readus gazdele în avantaj (minutul 9), iar mai departe meciul a curs într-o singură direcție. În minutul 39 Mihai Ignat a reușit dubla, același lucru fiind făcut și de ghinionistul Ion Ursu, care a marcat în minutul 89, iar cu trei minute înainte reușise un gol și Valentin Fedco (86). Apropo, chiar dacă a pierdut acest meci, băieții de la FC Visoca nu au motive să-și pună cenușă pe creștet, fiindcă mai este mult până departe. Pur și simplu, veteranii echipei nu au fost în formă – Vasile Boldescu mi s-a părut nițel nervos, iar Igor Lohov a fost ca și inexistent… Cealaltă echipă din Visoca, EFA, a stat, deoarece avea meci cu teleneștenii.

Meciul etapei s-a disputat la Edineț, unde lidera clasamentului a primit replica echipei din Fălești, unica care nu a suferit înfrângere în acest campionat. Și de data aceasta făleștenii nu au gustat din cupa înfrângerii, ba mai mult – a marcat de două ori, prin Robert Turava (72) și Denis Dumenco (80), gazdele reușind doar golul de consolare – Denis Bâzga (90). Cu toate acestea echipele nu au făcut rocadă în clasament, și iarăși din cauza fotbaliștilor din Telenești.

Iată rezultatele tehnic ale etapei: FC OLIMPIA-FC PEPENI: 3-1 (Artur Dobrovinschi – 10, 56,89/Liviu Croitoru, 72); FC EDINEȚ-FC FĂLEȘTI: 1-2; FC INTER-FC VISOCA: 5-1; CODRU CĂLĂRAȘI-ARF OCNIȚA: 6-2 (Victor Covalenco-9, Ion Pahomea – 25,  Victor Rău –  55, Mihai Crudu – 65, Ghenadie Victorovici 71, Constantin Gurjui – 82)/Renat Murguleț – 2,31; FC SÂNGEREI-FC GRĂNICERUL: 4-1 (Ștefan Mintean – 9, Artiom Șuleac – 27, Vladimir Sinigur – 38, Dumitru Cramarenco – 82)/Vasile Usatenco – 54; CF RÂȘCANI-FC CRUIZ PLUS: 1-3 (Cătălin Nedelea – 36)/Veaceslav Burduja – 53, Oleg Hramțov – 63, Evghenii Țivirenco – 65).

Așadar, această etapă nu a avut consecințe serioase asupra clasamentului, cu excepția faptului că echipa FC Visoca a rămas fără 3 puncte și a coborât până pe locul 11:

13 ARF Ocnița ARF OCNIȚA 9 1 1 7 12-26 4

*Steaua Telenești a fost exclusă din campionat conform deciziei Comitetului de Competiții al FMF din 13 octombrie 2021

Etapa a XI se va disputa sâmbătă, 23 octombrie, programează meciuri dificile pentru cele trei echipe sorocene. Cea mai grea misiune vor avea cei de la FC Inter, care joacă cu făleștenii, în deplasare. Pe de-o parte, sorocenii au ocazia să confirme forma bună prin care trece echpa, iar, pe de altă parte, și făleștenii trebuie, odată și odată, să piardă… Deplasare grea au și fotbaliștii de la EFA or, la Pepeni punctele se câștigă greu. La rândul lor, băieții de la FC Visoca au șanse reale pentru a remonta situația din clasament și de a câștiga în fața călărășenilor care nu mai sunt o echipă de temut. În celelalte meciuri se întâlnesc CS Cruiz Plus-FC Olimpia, FC Grănicerul-FC Râșcani, ARF Ocnița-FC Sângerei. Începutul meciurilor la ora 15:00. (Dan AOLEI)

Articolul precedentExistă un tunel sub Cetatea Soroca? / VIDEO / SĂ NE AMINTIM
Articolul următorCum arăta cea mai frumoasă clădire din Soroca? / VIDEO / SĂ NE AMINTIM
Redactor-șef al ziarului „Observatorul de Nord”, câştigător în topul „10 jurnalişti ai anului”. Membru al Uniunii Jurnaliștilor din Republica Moldova. Câștigător în TOP-ul „10 jurnaliști ai anului”. În presă din anul 1986. Activitate: corespondent, redactor de secție la ziarul raional din Soroca; corespondent Agenția de știri „Moldpress”, corespondent zonal al ziarului guvernamental „Независимая Молдова”; purtător de cuvânt al prefecturii Soroca, consilierul prefectului. Din anul 1988 fondator și redactor al ziarului „Observatorul de Nord”.