În această săptămână, locuitorii din Soroca și din împrejurimi beneficiază de servicii complete de înmatriculare a vehiculelor, documentare și examinare a conducătorilor auto într-o locație centralizată și modernizată. Agenția Servicii Publice anunță că toate aceste servicii vor fi disponibile la Centrul multifuncțional Soroca, situat pe str. Ion Creangă, 19/1, în locul fostei Secții de Înmatriculare a Vehiculelor și Documentare a Conducătorilor Auto de pe str. Ștefan cel Mare, 92.
Centrul multifuncțional Soroca va oferi o gamă largă de servicii, inclusiv examinarea conducătorilor auto la proba teoretică pentru diverse categorii și subcategorii, precum AM, A1, A2, A, B1, B și BE. De asemenea, cetățenii vor putea să își elibereze permisele de conducere naționale și internaționale, certificatele de înmatriculare ale vehiculelor și extrasele din Registrul de stat al transportului și al conducătorilor de vehicule.
Această schimbare vine în contextul dorinței de a eficientiza procesul administrativ și de a oferi o mai bună accesibilitate locuitorilor din regiune. Prin concentrarea acestor servicii într-un singur centru multifuncțional, agențiile implicate în procesul de înmatriculare și documentare vor putea să răspundă mai rapid și mai eficient cerințelor publicului.
Persoanele care doresc să acceseze serviciile oferite de noul centru pot obține informații suplimentare și suport prin intermediul Serviciului Suport Clienți, apelând numărul 14909. De asemenea, detalii suplimentare sunt disponibile pe site-ul oficial al instituției, la adresa www.asp.gov.md.














