JTC înseamnă curaj, forţă, determinare şi muuuuuuuuultă adrenalină!

0
44

Mare sărbătoare pe uliţa iubitorilor sporturilor extreme şi mare forfotă duminica trecută pe dealul din preajma (aşa-zisului)cinematograf.din inima oraşului Soroca. De la mic la mare cei interesaţi de sportul pe patru roţi, dar şi acei, care au fost scoşi din case de motoarele mai mult decât zgomotoase au fost martorii unei competiţii acerbe dintre cei mai buni maeştri ai volanului. De altfel, nu pentru prima dată au loc astfel de competiţii la Soroca, fapt ce denotă un adevăr – oraşul de pe Nistru rămâne un punct de atracţie pentru toată lumea nu doar prin

“Graţie bunăvoinţei administraţiei primăriei Soroca, dar şi terenului accidentat, care ne permite să testăm, la cel mai înalt nivel, mâiestria sportivilor noştri, astăzi la Soroca se desfăşoară etapa a IV a campionatului naţional la jeep cross. După etapele, care s-au desfăşurat la Străşeni, Măgdăceşti şi Chişinău, a venit timpul ca şi aici, nu departe de zidurile Cetăţii să le dăm sportivilor noştri posibilitatea de a bucura oamenii şi de a-I face să uite de problemele cotidiene şi să se lase duşi în lumea motoarelor”, ne-a spus domnul Alexei Curchi, preşedontele Jeep Trial Cross Moldova 4×4 (JTC).

Sorocenii, începând cu administraţia primăriei şi până la picii curioşi de maşinile care mai de care, nu s-au lăsaţi aşteptaţi şi au venit în număr de câteva sute la stadionul improvizat. La rândul lor, sportivii au dat dovadă de mult curaj (traseul a fost extreme de complicat) şi de mult professionalism, iar cei mai buni au primit Diplome şi premii din partea organizatorilor.

La categoria motoarelor cu capacitate de până la 2500 cm.cubi locurile premiante au fost ocupate de:
Locul I – Sergiu Cazacu din Chişinău
Locul II – Igor Stahi din Grătieşti
Locul III – Alexandru Belâi din Chişinău

Motoare cu capacitatea de până la 3500 cm. cubi pe podium au urcat:
Locul I – Vladimir Ursu din satul Ratuş (Criuleni)
Locul II – Chenadie Bacalâm din Chişinău (dar cu origini la Soroca)
Locul III – Ion Postu din satul Măgdăceşti (Criuleni).

La categoria “grea”, cu motoare cu capacitate de peste 3500 cm.cubi cei mai buni au fost:
Locul I – Vladimir Ursu din satul Ratuş
Locul II – Arcadie Cernatinschii din Soroca
Locul III – Sergiu Cazacu din Chişinău.

În cadrul etapei a u fost înmânate şi Cupele primarului de Soroca, care au revenit:
Locul I – Vladimir Ursu din satul Ratuş
Locul II – Arcadie Cernatinschii din Soroca
Locul III – Ghenadie Bacalâm din Chişinău.

Şi încă ceva. Toţi participanţii la competiţie au menţionat organizarea bună a etapei, fapt pentru care au mulţămit organizatorilor şi gazdelor, cu o singură excepţie – unul din sportivi “s-a plans” că drumul până la Soroca este într-o stare foarte bună, fapt ce nu i-a permis, spre deosebire de altă dată, să se antreneze din mers, ocolind gropile…

Dan AOLEI

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.