Cei mai harnici elevi și profesori din raionul Soroca au fost premiați

0
265
gala elevilor

Elevii și profesorii cu performanțe înregistrate în anul de învățământ 2016-2017 au cules laurii. După o tradiție de câțiva ani, autoritățile locale i-au premiat pentru munca asiduă, rezultate deosebite la olimpiade și concursuri de diferit nivel și pentru promovarea imaginii pozitive a raionului Soroca. Valoarea premiilor, în unele cazuri, este de ordinul miilor de lei, un bun stimul de a persevera și în continuare.

Sâmbătă, 3 februarie, a avut loc festivitatea de acordare a premiilor Consiliului Raional elevilor și cadrelor didactice cu performanţe. Pentru prima dată, evenimentul a avut loc într-o atmosferă festivă, într-un restaurant din municipiul Soroca, festivitatea de premiere fiind completată de evoluarea cu dansuri și cântece a elevilor talentați.

 

gala elevilor

Frumoși la chip și la suflet, elevii și profesorii lor, vădit emoționați, s-au adunat în local. Câțiva elevi, moderatori ai evenimentului, invitau în fața publicului, pe rând, grupurile de elevi și profesorii cu performanțe ai gimnaziilor și liceelor din raion, care numărau de la câteva persoane la câteva zeci de tineri studioși și profesori harnici. În timpul ceremoniei, participanții erau provocați la discuții, în care au povestit cum au reușit să cucerească diferite culmi la informatică, literatură sau alte obiecte de studiu. În spatele fiecărei diplome sau titlu stă un mare efort intelectual, multe cărți citite, probleme rezolvate, spun elevii.

gala elevilor

La finalul ceremoniei, membrii Consiliului raional al elevilor au venit cu propunerea de a crea un Centru de Excelență pentru elevii din raionul Soroca, care ar avea menirea să selecteze, să pregătească, să susțină și să motiveze elevii din raion, capabili de performanțe înalte, unde ar fi ghidați de cei mai buni profesori din raion. Astfel, aici să fie pregătit lotul olimpic al raionului Soroca pentru Olimpiade, concursuri raionale, naționale și internaționale. Drept răspuns, președintele raionului, Ghenadie Muntean, a promis că va căuta posibilitatea de a susține financiar acest proiect.

În total au fost acceptate pentru premiere 95 de dosare ale elevilor, din care LT “Constantin Stere” — 58 de elevi, LT ”Petru Rareș” — 18 elevi, LT „Aleksandr Pușkin” — 10 elevi, LT „Visoca” — 5 elevi, gimnaziul Vărăncău — 3 elevi, LT „Ion Creangă” — 1 elev. De asemenea au fost acceptate şi 48 de dosare ale cadrelor didactice din 6 instituţii de învăţământ.
Fondul de premiere a elevilor și cadrelor didactice constituie 103100 lei. În total, pentru premii și pentru organizarea festivității de premiere, conform informațiilor oferite de Direcția Învățământ, autoritățile locale au alocat113100 lei.

Vedeți în continuare numele tuturor premianților.

 

CATEGORIA ELEVI

  gala elevilor

  

Pentru performanțe la olimpiadele și concursurile școlare, premiul de 2400 lei:

Lupașco Andrei, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la științe (200 lei); Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Locul I la concursul republican ”Surse de energie” (800 lei); Locul II la concursul republican ”Galileo” (600 lei); Locul II la concursul republican la fizică M. Marinciuc (600 lei).

Rusu Iulian, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la informatică (200 lei); Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei); Locul I la olimpiada raională la fizică (200 lei); Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Mențiune la olimpiada republicană la fizică (600 lei); Locul I la concursul republican la matematică V. Belousov (800 lei); Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei).

 

Premiul de 2200 lei elevului:

Guzun Dmitrii, LT ”C. Stere”: Locul I la concursul republican ”Tânărul creator” (800 lei); Locul II la concursul republican ”Mold SEF” (1000 lei); Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Genius” (200 lei).

 

Premiul de 2000 lei elevilor:

Cebotari Leonid, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la biologie (200 lei); Locul I la olimpiada raională la fizică (200 lei); Mențiune la olimpiada republicană la fizică (600 lei); Locul I la concursul republican la fizică P. Medvețchi (800 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

Burlacu Dumitru, LT ”C. Stere”: Mențiune la olimpiada republicană la fizică (600 lei); Locul I la olimpiada raională la fizică (200 lei); Locul I la concursul republican ”Surse de energie” (800 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei); Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei).

 

Premiul de 1400 lei elevului:

Dubciuc Cătălina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei); Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Locul I la olimpiada raională la fizică (200 lei); Locul I la concursul republican ”Gutuia de aur” (800 lei).

 

Premiul de 1200 lei elevilor:

Rusnac Natalia, LT ”A. Pușkin”: Locul III la olimpiada republicană la limba și literatura rusă (800 lei); Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Locul I la olimpiada raională la limba și literatura rusă (200 lei).

Zăbreanu Andrei, LT ”C. Stere”: Mențiune la olimpiada republicană la matematică (600 lei); Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

Cernatînschi Dan, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la fizică M. Marinciuc (600 lei); Locul III la concursul republican ”Galileo” (400 lei); Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei).

Baș Crisitina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei); Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei); Locul II la concursul republican ”Gutuia de aur” (600 lei).

Mîțu Laura, LT ”I. Creangă”: Mențiune la concursul internațional ”La izvoarele înțelepciunii” (400 lei); Locul I la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (800 lei).

 

 

gala elevilor

 

 

Premiul de 1000 lei elevilor:

Gatman Robert, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la fizică P. Medvețchi (600 lei); Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

Armaș Mihaela, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei); Locul I la concursul republican la matematică „In memoriam Valentin Belousov” (800 lei).

Dudnic Eugeniu, LT Visoca: Mențiune la concursul internațional la informatica aplicată (400 lei); Locul II la concursul republican ”Aspirații informatice”, (600 lei).

Andrianov Damian, LT Visoca: Locul I la concursul internațional ”Paint Artist” (1000 lei).

 

Premiul de 800 lei elevilor:

Panas Jale, LT ”A. Pușkin”: Mențiune la olimpiada republicană la limba și literatura română (600 lei); Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Nicolai Vlada, LT ”C. Stere”, Locul II la concursul republican ”Galileo” (600 lei); Mențiune la concursul republican la fizică ”Impuls” (200 lei).

Malachii Mihail, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei); Locul II la concursul republican ”Ars Adolescentina” (600 lei).

Ranga Andreea, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei); Mențiune la concursul internațional la matematică D. Pompeiu (400 lei).

Ursu Vlada, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei); Locul II la concursul republican la limba engleză (600 lei).

Garbuz Cătălin, LT Visoca: Locul I la olimpiada raională la informatică (200 lei); Mențiune la concursul internațional la informatica aplicată (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Aspirații informatice” (200 lei).

Mîțu Nicoleta, LT ”P. Rareș”: Locul I la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei).

Radu Vlada, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la fizică P. Medvețchi (600 lei); Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei).

Chiriac Andreea, LT ”C. Stere”: Locul I la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei).

 

Premiul de 600 lei elevilor:

Ilieș Ilinca-Paraschiva, LT ”P. Rareș”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Colița Ana, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Focșa Andreea, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Tarlev Călin, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul internațional la matematică D. Pompeiu (400 lei); Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei).

Mîra Nichita, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei); Mențiune la concursul internațional la limba engleză (400 lei).

Bordian Cristi ”P. Rareș”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Cetulean Maxim, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la matematică „In memoriam Valentin Belousov” (600 lei).

Serbulenco Daniela, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la limba engleză (600 lei).

Movileanu Bianca, gimnaziul Vărăncău: Locul II la concursul republican ”Chantons amis” (600 lei).

Dobrovolschi Cristian, LT ”C. Stere”: Locul III la concursul republican la fizică P. Medvețchi (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

 

 

gala elevilor

 

Premiul de 400 lei elevilor:

Ilco Eugen, LT ”P. Rareș”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

Vizitiu Nicoleta, LT ”P. Rareș”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

Rotaru Ciprian, LT ”P. Rareș”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

Focșa Ion, LT ”P. Rareș”: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Sîli Milena, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul internațional la matematică D. Pompeiu (400 lei).

Bruma Medina, LT ”C. Stere”: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

Ranga Mădălina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Gutuia de aur” (200 lei).

Bătrînu Evelina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Roșca Roberto, LT ”C. Stere”: Locul III la concursul republican la fizică P. Medvețchi (400 lei).

Sîrghi Doina, gimnaziul Vărăncău: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

Dabija Valentin, LT Visoca: Mențiune la concursul internațional la informatica aplicată (400 lei).

Țapu Tatiana, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul internațional la limba engleză (400 lei).

 

Premiul de 200 lei elevilor:

Roșca Ion, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Romașcan Valeria, LT, ”P. Rareș”: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Morari Laura, LT ”P. Rareș”: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Țaulean Mihaela LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

Alexandrov Victor, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

Mîțu Mihaela, LT ”P. Rareș”: Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Zmeu Romana, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Rudei Călin, LT ”P. Rareș”: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Ciubuc Vlada, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la ecologie (200 lei).

Sîrghi Tatiana, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei).

Vacari Ana, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei).

Sinovscaia Irina, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Șehovțova Marta, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Halilov Dmitrii, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

Secară Anastasia, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Cuznețova Alexandra, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Ruban Anastasia, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura rusă (200 lei).

Curmanschii Artiom, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la biologie (200 lei).

Guțu Vlada, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei).

Porcescu Ana, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

Casco Alexandru, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”Galileo” (200 lei).

Alexandrov Andreea, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (200 lei).

Andriuța Andreea, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (200 lei).

Glebov Alexandrina, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Seredenco Adriana, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Coliban Dana, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei).

Jitniuc Anastasia, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura rusă (200 lei).

Agatii Irina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la matematică (200 lei).

Mușchinschi Nicoleta, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei).

Burlacu Felicia, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Coșeru Cătălin, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la informatică (200 lei).

Zăbreanu Daniel, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică M. Marinciuc (200 lei).

Ocerednîi Anastasia, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei).

Sîrghii Vladlena, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Rusu Irina, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Ciumac Victor, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei).

Bevza Cristian, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican la fizică P. Medvețchi (200 lei).

Rusu Elena, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei).

Railean Alexandru, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la biologie (200 lei).

Florea Doina, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Popescu Vanesa, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Deșan Cristina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei).

Dragan Marinela, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”Gutuia de aur” (200 lei).

Cilipic Cătălina, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la educația fizică (200 lei).

Mihalcean Diana-Marina, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”Gutuia de aur” (200 lei).

Ursu Cătălin, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la educația fizică (200 lei).

Guțu Cristina, gimnaziul Vărăncău: Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Bîcu Cătălin, LT Visoca: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

Vlas Dumitru, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la informatică (200 lei).

 

Premii de încurajare (150 lei):

Sotnic Sabina, gimnaziul Racovăţ, locul II la olimpiada raională la istorie.

Guțu Cristina, gimnaziul Vărăncău, locul II la olimpiada raională la limba română.

Cojocari Olga, gimnaziul Schineni, locul II la olimpiada raională la limba română.

Andronic Maria, gimnaziul Bădiceni, locul II la olimpiada raională la limba franceză.

Vânagă Carolina, gimnaziul Bădiceni, locul II la olimpiada raională la limba franceză.

Guțu Cristina, LT Visoca, locul II la olimpiada raională la limba franceză.

Chirica Xenia, gimnaziul Volovița, locul II la olimpiada raională la limba rusă (școala națională).

Druța Galina, LT Visoca, locul II la olimpiada raională la biologie.

Derenov Vadim, gimnaziul ”Grigore Vieru” Vasilcău, locul II la olimpiada raională la ecologie.

Coțaga Livia, gimnaziul ”Grigore Vieru” Vasilcău, locul II la olimpiada raională la ecologie.

Rusu Roxana, gimnaziul ”Grigore Vieru” Vasilcău, locul II la olimpiada raională la ecologie.

Sotnic Sabina, gimnaziul Racovăț, locul II la olimpiada raională la geografie.

Chirica Xenia, gimnaziul. ”A. Lupașco” Volovita, locul II la olimpiada raională la geografie.

Socolov Alin, gimnaziul ”V. Burduja” s. Septelici, locul II la olimpiada raională la geografie.

Dudnic Eugen, LT Visoca, locul II la olimpiada raională la informatică.

Baraneţchi Maxim, gimnaziul ”A. Porcescu”, Căinarii Vechi, locul II la olimpiada raională la educaţia fizică.

Secorschi Tudor, gimnaziul Cerlina, locul II la olimpiada raională la educaţia fizică.

Dobrovolschi Doina, gimnaziul ”Dinastia Romanciuc”, Vădeni, locul II la olimpiada raională la educaţia fizică.

 

CATEGORIA PROFESORI

 

gala elevilor

 

Premiul de 12700 lei pentru performanțe la olimpiadele și concursurile școlare:

Ciuvaga Victor, profesor de fizică, LT ”C. Stere”: 8 Mențiuni la concursul republican la fizică P. Medvețchi (1600 lei); Locul I la concursul republican la fizică P. Medvețchi (800 lei); Locul II la concursul republican la fizică P. Medvețchi (600 lei); Locul III la concursul republican la fizică P. Medvețchi (400 lei); Locul II la concursul național de științe și inginerie ”Mold SEF” (1000 lei); Mențiune la concursul național ”Genius” (200 lei); Locul I la concursul republican ”Tânărul creator” (800 lei); 2 Locuri II la concursul republican ”Galileo” (1200 lei); 4 Mențiuni la concursul republican ”Galileo” (800 lei); Mențiune la concursul republican la fizică ”Impuls” (200 lei); 3 Locuri I la olimpiada raională la fizică (600 lei); Locul II la concursul republican la fizică M. Marinciuc (600 lei); 4 Mențiuni la concursul republican la fizică M. Marinciuc (800 lei); Locul I la olimpiada raională la științe (100 lei); 2 Locuri I la concursul republican ”Surse de energie” (1600 lei); 2 Mențiuni la olimpiada republicană la fizică (1200 lei); Mențiune la concursul republican la fizică ”Impuls” (200 lei).

 

Premiul de 4000 lei:

Roman Rodica, profesor de fizică, LT ”C. Stere”: Mențiune la olimpiada republicană la fizică (600 lei); Locul I la olimpiada raională la fizică (200 lei); Locul II la concursul republican la fizică P. Medvețchi (600 lei); Locul III la concursul republican la fizică P. Medvețchi (400 lei); 4 Mențiuni la concursul republican ”Galileo” (800 lei); Locul III la concursul republican ”Galileo” (400 lei); 2 Mențiuni la concursul republican la fizică M. Marinciuc (400 lei); Locul II la concursul republican la fizică M. Marinciuc (600 lei).

 

Premiul de 3200 lei:

Țaulean Ema, profesor de informatică, LT Visoca: Locul I la olimpiada raională la informatică (200 lei); Locul I la concursul internațional ”Paint Artist” (1000 lei); 3 Mențiuni la concursul internațional la informatica aplicată (1200 lei); Locul II la concursul republican ”Aspirații informatice” (600 lei); Mențiune la concursul republican ”Aspirații informatice” (200 lei).

 

Premiul de 2800 lei:

Baș Ludmila, profesor de matematică, LT ”C. Stere”: Mențiune la olimpiada republicană la matematică (600 lei); 3 Locuri I la olimpiada raională la matematică (600 lei); Locul I la concursul republican la matematică V. Belousov (800 lei); Locul II la concursul republican la matematică V. Belousov (600 lei); Mențiune la concursul republican la matematică din Durlești (200 lei).

 

Premiul de 2200 lei:

Zgardan Nelea, profesor de limba și literatura română, LT ”P. Rareș”: 2 Locuri III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei); 4 Mențiuni la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei); 3 Mențiuni la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (600 lei).

 

gala elevilor

Premiul de 1800 lei:

Bunescu Lucia, profesor de limba și literatura română, LT ”P. Rareș”: Locul I la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei); 2 Locuri III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Ceban Valentina, profesor de matematică, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la matematică (400 lei); 2 Mențiuni la concursul internațional la matematică D. Pompeiu (800 lei); 3 Mențiuni la concursul republican la matematică din Durlești (600 lei).

Bulat Vladimir, profesor de limba engleză, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la limba engleză (400 lei); 2 Mențiuni la concursul internațional la limba engleză (800 lei); Locul II la concursul republican la limba engleză (600 lei).

 

Premiul de 1600 lei:

Hanganu Valentina, profesor de limba franceză, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la limba franceză (400 lei); Locul I la concursul republican ”Gutuia de aur” (800 lei); 2 Mențiuni la concursul republican ”Gutuia de aur” (400 lei).

 

Premiul de 1400 lei:

Popa Maria, profesor de limba și literatura română, LT ”A. Pușkin”: Mențiune la olimpiada republicană la limba și literatura română (600 lei); 4 Locuri I la olimpiada raională la limba și literatura română (800 lei).

 

Premiul de 1200 lei:

Clobuțcaia Raisa, profesor de limba și literatura rusă, LT ”A. Pușkin”: Locul III la olimpiada republicană la limba și literatura rusă (800 lei); 2 Locuri I la olimpiada raională la limba și literatura rusă (400 lei).

Florea Aliona, profesor de limba și literatura română, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Locul I la concursul republican ”Ars Adolescentina” (800 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

Baltă Rodica, profesor de matematică, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la matematică (400 lei); Locul I la concursul republican la matematică V. Belousov (800 lei).

Cebotari Diana, profesor de limba franceză, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la limba franceză (400 lei); Locul II la concursul republican ”Gutuia de aur” (600 lei); Mențiune la concursul republican ”Gutuia de aur” (200 lei).

  

gala elevilor

  

Premiul de 1000 lei:

Iavorschi Maria, profesor de limba și literatura română, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Vovc Mihai, profesor de limba și literatura română, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican ”Ars Adolescentina” (600 lei); Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei).

 

Premiul de 600 lei:

Prisacari Cristina, profesor de limba și literatura română, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei); Mențiune la concursul republican ”Unitate prin diversitate” (200 lei).

Gânga Sergiu, profesor de informatică, LT ”C. Stere”: 3 Locuri I la olimpiada raională la informatică (600 lei).

Serbulenco Carolina, profesor de limba engleză, LT ”C. Stere”: Locul II la concursul republican la limba engleză (600 lei).

Tașnic Alla, profesor de limba franceză, gimnaziul Vărăncău: Locul II la concursul republican ”Chantons amis” (600 lei).

Grăchila Cristina-Cătălina, director adjunct educație, gimnaziul Vărăncău: Locul III la concursul republican ”Ars Adolescentina” (400 lei); Mențiune la concursul republican ”Ars Adolescentina” (200 lei).

 

Premiul de 400 lei:

Revenco Natalia, profesor de matematică, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul internațional la matematică D. Pompeiu (400 lei).

Golub Lidia, profesor de chimie, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la chimie (400 lei).

Braniște Nicolae, profesor de educația fizică, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la educația fizică (400 lei).

Untura Stela, profesor de chimie și biologie, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la biologie (200 lei); Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei).

Ciubuc Lilia, profesor de geografie, LT ”P. Rareș”, 2 Locuri I la olimpiada raională la geografie (400 lei).

Ghergheligiu Olga, director adjunct educație, LT ”I. Creangă” (400 lei).

Usatîi Angela, profesor de limba și literatura română, LT ”I. Creangă” (400 lei).

Cveatcovschi Ariadna, bibliotecar, LT ”I. Creangă” (400 lei); Mențiune la concursul internațional ”La izvoarele înțelepciunii”; Locul I la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii”.

Bujor Lucia, profesor de biologie, LT ”C. Stere”: 2 Locuri I la olimpiada raională la biologie (400 lei).

 

Premiul de 300 lei:

Manea Valeria, profesor de biologie/chimie, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la științe (100 lei); Locul I la olimpiada raională la chimie (200 lei).

 

gala elevilor

 

 

Premiul de 200 lei:

Zasmenco Liliana, profesor de limba franceză, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei).

Lipovanciuc Silvia, profesor de istorie, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Hanganu Petru, profesor de engleză, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei).

Seredovschi Nadejda, profesor de istorie, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Bucătari Angela, profesor de limba și literatura română, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Purici Maria, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (200 lei).

Tonconog Ala, profesor de limba engleză, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba engleză (200 lei).

Știrbu Natalia, profesor de limba rusă, LT ”C. Stere”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura rusă (200 lei).

Marica Ina, profesor de limba franceză, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la limba franceză (200 lei).

Ignatov Raisa, profesor de biologie, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la ecologie (200 lei).

Cobîlaș Zinaida, profesor de istorie, LT ”P. Rareș”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Lisnic Valeriu, profesor de istorie, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la istorie (200 lei).

Andon-Spinei Marina, profesor de geografie, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

Cuțuruba Svetlana, profesor de limba și literatura română, LT ”A. Pușkin”: Locul I la olimpiada raională la limba și literatura română (200 lei).

Codreanu Valentina, profesor de geografie, LT Visoca: Locul I la olimpiada raională la geografie (200 lei).

 

Premiul de 100 lei:

Cociurca Elena: DÎ, Mențiune la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (100 lei).

Oreșina Olga, LT ”C. Stere”: Mențiune la concursul republican ”La izvoarele înțelepciunii” (100 lei).

 

gala elevilor

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.