Gala businessului moldovenesc -2016

SRL “Lefrucom” a câştigat premiul “Mercuriul de Aur”!

Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, împreună cu Agenția de Stat pentru Proprietatea Intelectuală au organizat Gala Businessului Moldovenesc, în cadrul căreia au fost premiate cele mai performante întreprinderi, învingătoare ale concursurilor „Marca comercială a anului”, „Premiul pentru realizări în domeniul calității”, precum și laureații concursului „Fabricat în Moldova”… Pentru prestigiosul titlu de „Marca comercială a anului 2016″ au concurat 60 de mărci comerciale înregistrate pe piața Republicii Moldova. Cele mai multe cereri de participare au fost depuse pentru nominalizările „Favorita anului” și „Aprecierea consumatorului”. În funcție de rezultatele obținute, mărcile comerciale învingătoare au primit Medalia de argint, Medalia de aur, sau „Mercuriul” – cea mai înaltă distincție a competiției.

Ca şi în alţi ani, mai multe întreprinderi, care sunt şi membre ale Filialei Soroca a CCI RM au fost menţionate printre cele mai bune. Astfel, învingătoarea Concursului “Marca Comercială a anului” la categoria ”Produse alimentare”, nominaţia “Export” SRL „Lefrucom”, directoare Stela Cetulean, a câştigat Premiul “Mercuriul de Aur”. La categoria produse alimentare Premiul “Mercuriul de Aur” l-a obţinut marca “Zahăr 5 inimioare”, produs al ÎM “Sudzucker Moldova”SA, spikerul Comitetului de Conducere, dr Alexander Koss. Marca “Domniţa”, la nominaţia ”Reputaţie şi încredere” la fel a obţinut “Mercuriul de Aur”. Marca „Dalba” la categoria „produse alimentare„ a aceleaşi întreprinderi la nominaţia „Export„ a obţinut „Medalia de Aur” . Laureat în cadrul Concursului “Premiul pentru realizări în domeniul calităţii” la categoria “Produse alimentare şi agricole” a devenit “Debut Sor” SRL, director general Pilipeţcaia Alla. Medalia de Aur a Expoziţiei Naţionale ”Fabricat în Moldova” a fost înmânată Consiliului raional Floreşti, preşedinte Ştefan Paniş. Felicitări tuturor învinngătorilor!

Gala Businessului Moldovenesc este organizată cu scopul de a promova practicile de succes în domeniul businessului și a remarca cele mai competitive întreprinderi din țară care utilizează nu doar strategii de marketing eficiente, ci și standarde internaționale ale management al calității.

Maria MITROFAN,
specialist în relaţiile cu publicul, Filiala Soroca a CCI RM

 

ÎNVINGĂTORII GALEI BUSINESSULUI MOLDOVENESC 

„MARCA COMERCIALĂ A ANULUI”

 

Nr. Denumirea mărcii Proprietarul/

distribuitorul

Conducător
Nominația APRECIEREA CONSUMATORILOR

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
1. Panilino

Medalia de Aur

SC „Panilino” SRL Director

Guzun Sergiu

2. DALBA

Medalia de Aur

I.M. “Sudzucker Moldova” SA Spicherul Comitetului de Conducere – Dr. Alexander Koss
3. Rifero

Medalia de Aur

SRL “Vioniservice” Director

Rotaru Ion

CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII DE SĂNĂTATE ȘI FRUMUSEȚE
5. SYNEVO

 Medical Laboratory Servicies Adding value to the diagnostic

Medalia de Aur

ÎCS ”Laboratorul Medical-Synevo” SRL Director general-Șevcenco Andrei
6. Sanatoriul

,,Nufărul Alb”

Medalia de Aur

Sanatoriul ,,Nufărul Alb” SRL Director general –medic șef Scutelnic Vasilii
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
7. Gama-Color

Medalia de Aur

FPC CHETON GRUP SRL Director Zincenco Andrei
CATEGORIA – MĂRFURI ȘI SERVICII PENTRU CASĂ
8. TANDEM

Medalia de Aur

”Ilcotex-Prim” SRL Director General –

Sau Corneliu

CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

9. Linella

Medalia de Aur

   Moldretail Group  SRL

 

Director general-Dl Cristian Gunther Morath
10 Akuratti

Medalia de Argint

Enima Grup SRL Director – Alina Beliciuc
Nominația MARCA LOCALĂ

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
13. AUR ALB

Medalia de Aur

Combinatul de Cereale AUR ALB SA Director general

Curu Alexandr

CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII DE SĂNĂTATE ȘI FRUMUSEȚE
14. Vitapharm

Medalia de Argint

VITAPHARM-COM SRL Director general – Croitor Serghei
Nominația DEBUTUL ANULUI

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
15. ROBBY

Mercuriu de Aur

FPC „Rogob” SRL Director general Igor Roșca
CATEGORIA – PRODUSE TEHNICO – INDUSTRIALE
16. SRL “Metronlab”

Medalia de Aur

SRL “Metronlab” Director  Andronachi Grigore
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
17. Bon-CaS

Mercuriu de Aur

SC „Beton Service” SRL Director  general Vladimir Onica
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

18. Green Hils Market

Centrul de distribuție

Medalia de Aur

ICS VISTARCOM SRL Director  general

 

Penschi Igor

Nominația EXPORT

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
19. LEFRUCOM

Mercuriu de Aur

SRL „Lefrucom” Director- Cetulean Stela
CATEGORIA – PRODUSE TEHNICO – INDUSTRIALE
20. ”Moldovahidromaș” SA

Medalia de Aur

MoldovahidromașSA Director General  Vlas Mihai
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL TEHNICII ȘI TELECOMUNICAȚIILOR
21. The Bat!

Mercuriu de Aur

,,Ritlabs” SRL Director Masiutin Maxim
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

22. Zel „Ungheni-Business”

Mercuriu de Aur

Zona Economica Liberă “Ungheni-Business” Administrator Principal -Iepuraș Natalia
 
Nominația INTER

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
23. Kardel

Medalia de Aur

Î.M. “Rikardel” SRL  Director Fahar Fagief
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
24. Gas natural fenosa

Mercuriu de Aur

Î.C.S Red Union Fenosa S.A Country manager

Jose Luis Gomez Pascual

CATEGORIA – MĂRFURI ȘI SERVICII PENTRU CASĂ
25. Karcher

Mercuriu de Aur

ÎM ,,Karcher” SRL Director General Grecov Igor
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

26. Velmart

Mercuriu de Aur

ICS VISTARCOM SRL Director General  Penschi Igor
Nominația FAVORITA ANULUI

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
27. Grand Mersi

Mercuriu de Aur

SRL ,,Moldagroproduct” Director General  Gladcov Serghei
CATEGORIA – BERE ȘI BĂUTURI NEALCOOLICE
28. Aqua Uniqa

Mercuriu de Aur

SRL ,,GELIBERT” Director general Bejenari Vasile
CATEGORIA – BĂUTURI ALCOOLICE
29. Bacio Di Bolle

Mercuriu de Aur

,,Maurt” SRL Director General Aurel Morar
CATEGORIA – PRODUSE TEHNICO – INDUSTRIALE
30. Agromasina

Mercuriu de Aur

S.A. “Agromasina” Director general- Reulet Oleg
31. “TEHLAB SERVICE” SRL

Medalia de Aur

“TEHLAB SERVICE” SRL Director general – Mihaliciuc Serghei
CATEGORIA – MODA ȘI ALTE PRODUSE DE LARG CONSUM
32. Giovanni Primo

Mercuriu de Aur

Fabrica de confecţii „Ionel” SA Director general  Luchian Tamara
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
33. PRO IMOBIL GRUP

Mercuriu

PRO IMOBIL GRUP SRL Director General – Vlad Musteață
34. Profsystem

Medalia de Aur

SC ,,Profsystem” S.R.L. Director General – Natalia Gudima
CATEGORIA – MĂRFURI ȘI SERVICII PENTRU CASĂ
35. Zolușca

Mercuriu de Aur

SRL ,,Iacob” Director Iacob Vitalie
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

37. AUDIT Concret

Mercuriu de Aur

 SA “Audit Concret” Administrator Ana Litr
Nominația RESPONSABILĂ SOCIAL

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
38. Zahăr 5 inimioare

Mercuriu de Aur

I.M. “Sudzucker Moldova” SA Spicherul Comitetului de Conducere – Dr. Alexander Koss
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
39. ECTO

Mercuriu de Aur

ÎCS ,,LUKOIL-MOLDOVA” SRL Director general Isayev Feyruz
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL TEHNICII ȘI TELECOMUNICAȚIILOR
40. StarNet

Mercuriu de Aur

SC ,,STARNET” SRL Director General, Fondator, Alexandru Machedon
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

41. Fincombank

Mercuriu de Aur

 “fincombank” S.A Președintele Băncii Victor Hvorostovschii
Nominația MARCA CONSACRATĂ

 

CATEGORIA – PRODUSE ALIMENTARE
42. Floris

Mercuriu de Aur

SA ,,Floarea Soarelui” Director general – Ostrovețchi Stela
CATEGORIA – BERE ȘI BĂUTURI NEALCOOLICE
43. Bere Chișinău

Mercuriu de Aur

Î.M.,,EFES Vitanta Moldova Brewery’’S.A. Director General, Gokce Yanasmayan
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII DE SĂNĂTATE ȘI FRUMUSEȚE
44. Viorica

Mercuriu de Aur

SA ,,Viorica-Cosmetic” Director General  Spivacenco Anatolie
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL ENERGETICII ȘI CONSTRUCȚIILOR
45. CALCAR SA

Mercuriu de Aur

SA ,,CALCAR” Director General – Gricalovscaia Nina
CATEGORIA – MĂRFURI ȘI SERVICII PENTRU CASĂ
46. „Fresh

&Joy

Mercuriu de Aur

ÎI „Alexandru Chelaru” Director- Chelaru Angela
CATEGORIA – PRODUSE ȘI SERVICII ÎN DOMENIUL TEHNICII ȘI TELECOMUNICAȚIILOR
47. Moldcell

Mercuriu de Aur

Întreprinderea mixtă ,,Moldcell” Societate pe acțiuni Director general Moldcell – Barkin Mehmet Secen
48. Operator Național Moldtelecom

Medalia de Aur

SA ,,Moldtelecom” Director general Dan Mitriuc
CATEGORIA – SERVICII FINANCIARE, EDITORIALE, DE CONSUM ȘI VÂNZĂRI CU

                            AMĂNUNTUL

49. BC “Moldova Agroindbank”SA

Mercuriu de Aur

BC “Moldova Agroindbank”SA Președ. Comit. de Conducere a Băncii – Serghei Cebotari
50. Î.S. Combinatul Poligrafic din Chisinau

Medalia de Aur

 Î.S. „Combinatul Poligrafic din Chişinău” Director – Bilan Valentina
NOMINAŢIAREPUTAȚIE ȘI ÎNCREDERE
51. DOMNIȚA

Mercuriu de Aur

I.M. “Sudzucker Moldova” SA Spicherul Comitetului de Conducere – Dr. Alexander Koss
ICAM

Mercuriu de Aur

ÎPC ,,ICAM’’ SA Director General – Todorov Oleg
52. KERAMIN

Mercuriu de Aur

KERAMIN GRUP SRL Director  Babin Ana
53. lUKOIL

Mercuriu de Aur

ÎCS ,,LUKOIL-MOLDOVA” SRL Director general Isayev Feyruz
54. „ROGOB”

Mercuriu de Aur

FPC „Rogob” SRL Director  general Roşca Igor
56. Floreni SA

Mercuriu de Aur

SA de selectie si hibridizare a pasarilor ,,Floreni” Director General

Bîta-Bubuioc Odiseea

57. Orange

Mercuriu de Aur

IM ,,Orange Moldova” SA Director General – Julien Ducarroz

 

 

 

PREMIUL PENTRU REALIZĂRI ÎN DOMENIUL CALITÎȚII

 

 

Nr. Denumirea întreprinderii Director general Distincție
CATEGORIA – Produse industriale
1. ÎCS ,,Knauf-Ghips” SRL Director general

Buzichevici Cazimir

Laureat-Zeita Calității
2. ,,Calcar” SA Director general

Gricalovscaia Ina

Laureat-Zeita Calității
3. ÎS ,,Tirotex” Director general

Mejinschii Andrei

Laureat-Zeita Calității
4. ,,Introscop” SA Director general

Bodiu Valeriu

Laureat-Zeita Calității
5. ,,Profsistem” SRL Director

Gudima Natalia

Laureat-Zeita Calității
6. ÎS ..Combinatul Poligrafic din Chișinău” Director

Bilan Valentina

Diplomant
CATEGORIA – Servicii
1. ÎCS ,,Health Forever International” SRL Manager general

Șchiopu Olga

Laureat – Zeita Calității
2. ÎCS ..LUKOIL-Moldova” SRL Director general

Isayev Feyruz

Laureat – Zeita Calității
3. BC ,,Moldova-Agroindbank” SA Președ. Comit. de Conducere a Băncii – Cebotari Serghei Laureat – Zeita Calității
4. BC ,,FinComBank” SA Președintele Băncii Hvodorovschii Victor Laureat – Zeita Calității
5. Grupul Gas Natural Fenosa în Moldova Country manager JOSE LUIS GOMEZ PASCUAL Laureat – Zeita Calității
6. ,,BAR MGP BROKER” SRL Director Dogotari Ilie Diplomant
7. AS ,,Justar” SRL Directyorb Ustimenco Serghei Diplomant
8. Sanatoriul ,,Nufarul Alb” SRL Director general –medic șef Scutelnic Vasilii Scutelnic Vasili Diplomant
 

 

CATEGORIA – Produse cosmetice

1. ,,Viorica Cosmetic” SA Director general Spivacenco Anatol Laureat-Zeita Calității
 

CATEGORIA – Produse alimentare și agricole

1. ,,Debut Sor” SRL Director general Pilipețcaia Alla Laureat – Zeita Calității
2. FPC ,,Rogob” SRL Director general Igor Roșca Laureat – Zeita Calității
3. SC ,,Pan-Car-Lean” SRL Director general Leancă Aureliu Laureat – Zeita Calității
4. Metro Cash & Carry Moldova SRL Director general D’Introno Michele Laureat – Zeita Calității
5. ,,Floarea soarelui” SA Director general Ostrovețchi Stela Laureat – Zeita Calității
6. ,,Gelibert” SRL Director general Bejenari Vasile Laureat – Zeita Calității
7. ,,Floreni” SA Director general Bîta-Bubuioc Odiseea Diplomant
 

CATEGORIA – Băuturi alcoolice

1. ICS ..Renaissance-Perfect” SRL Director general Begu Serghei Laureat-Zeita Calității
 

 

 

 

            „FABRICAT ÎN MOLDOVA

 

 

 

 

Nr. Premiant Președintele consiliului
  Unitatatea Teritorial Administrativă Găgăuzia Guvernator -Irina Vlah
1. Consiliul raional Anenii Noi Președintele raionului -Barbăroșie Alexandru
2. Consiliul raional Cahul Președintele raionului -Ion Groza
3. Consiliul raional Călărași Președintele raionului -Sergiu Artene
4. Consiliul raional Cimișlia Președintele raionului -Mihail Olărescu
5. Consiliul raional Criuleni Președintele raionului -Iurie Andriuța
6. Consiliul raional Edineț Președintele raionului -Iurie Garas
7. Consiliul raional Fălești Președintele raionului -Iraida Bînzari
8. Consiliul raional Florești Președintele raionului -Ștefan Paniș
9. Consiliul raional Hîncești Președintele raionului -Ghenadie Buza
10. Consiliul raional Ialoveni Președintele raionului -Anatolie Dimitriu
11. Consiliul raional Leova Președintele raionului -Ion Gudumac
12. Consiliul raional Nisporeni Președintele raionului -Ion Artene
13. Consiliul raional Rezina Președintele raionului -Eleonora Graur
14. Consiliul raional Rîșcani Președintele raionului -Iurie Urzică
15. Consiliul raional Strășeni Președintele raionului -Mihail Popa
16. Consiliul raional Ungheni Președintele raionului -Ludmila Guzun
17. mun. Bălți Primarul municipiului- Renato Usatîi

 

Comentarii

Preluarea știrilor, reportajelor și interviurilor de pe site-ul Observatorul.md se face doar până la 300 caractere cu indicarea sursei (www.observatorul.md – link activ la știrea respectivă ).

About OdN
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română

Lasă un răspuns

*