Ziua lucrătorului din domeniul agriculturii şi industriei prelucrătoare

Agricultorii au făcut bilanţul anului 2015
Fotograf: Vadim Şterbate

Vineri la Soroca a fost marcată Ziua lucrătorului din domeniul agriculturii şi industriei prelucrătoare. De ziua lor profesională cei câţiva zeci de agricultori prezenţi la festivitate au fost felicitaţi de autorităţile raionale, de un reprezentant al Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, de partenerii ucraineni din Iampol şi de interpretul Igor Cuciuc. Autorităţile au înmânat diplome şi premii băneşti însoţite de câte un colac tradiţional celor mai buni dintre cei care activează în domeniul agro-alimentar.

H O T Ă R Â R E:

20 noiembrie 2015 or. Soroca

 

“Cu privire la totalurile Concursului ”Cel mai bun agricultor al anului 2015”

D E C I D E: Se decernează diplome de onoare agricultorilor din raionul Soroca pe următoarele categorii:

I. Cel mai bun mecanizator
a) La aratul de zăble
Cu tractoare cu capacitatea motorului mai mare de 290 CP
Loc. I – Zabolotnîi Oleg din SRL „Rai Agro Prim”, Loc. II – Ostapciuc Viorel din SRL „Silvitrans”, Loc. III – Scutari Dorin din GŢ „Pobeda Agro”

Cu tractoare cu capacitatea motorului de 100-290 CP
Loc. I – Sîrghi Marcel din SRL „AMG Kernel”, Loc. II – Coşciug Grigorii din GŢ „Marciuc Valentina”, Loc. III – Guşilă Ion din SRL „Prietenia Agro”

Cu tractoare cu capacitatea motorului de până la 100 CP
Loc. I – Rotari Victor din SRL „Regina Cîmpiilor”, Loc. II – Belous Ion din SRL „Agroselect Vasilcău”, Loc. III – Şerepitco Andrei din SRL „Crister Agro”

b) La semănatul culturilor de toamnă pentru roada anului 2016
Loc. I – Buruiană Vladimir din SRL „AMG Kernel”, Loc. II – Gaidei Nicolai – din SRL „Rai Agro Prim”, Loc. III – Guşilă Ion din SRL „Prietenia Agro”

II. Echipajele de recoltare a cerealelor de I grupă
Cu combinele de marca SC-5 Niva
Loc. I – Babiţchii Mihail din CAP „A. Gusacinschii”, Loc. II – Tataru Vitalie din SRL „Tehrubsor”, Loc. III – Cîrţîca Anatolie din CAP „A.Gucasinschi”

Cu combinele de marcă străină
Loc. I – Borozan Petru din SRL „Prietenia Agro”, Loc. II – Furdui Vitalie din SRL „Prietenia Agro”, Loc. III – Stempovschi Grigore din SA „Alfa Nistru”

III. Echipajele de recoltare a florii-soarelui
Cu combinele de marca SC-5 Niva
Loc. I – Tataru Vitalie din SRL „Tehrubsor”, Loc. II – Gasan Artur din SRL „Visagromag”, Loc. III – Rotari Nicolai din SRL „Tehrubsor”

Cu combinele de marcă străină
Loc. I – Ivanov Valerii din SRL „Soragrovis”, Loc. I – Furdui Vitalie din SRL „Prietenia Agro”, Loc. III – Moruz Veceslav din SRL „AMG Kernel”

IV. Echipajele de recoltare a porumbului
Cu combinele de marca SC-5 Niva
Loc. I – Brumareţchii Mihail din SRL „Scripta Prim”, Loc. II – Moruz Vasile din SRL „Trifăuţi Agro”, Loc. III – Belous Ion din SRL „Agroselect Vasilcău”

Cu combinele de marcă străină
Loc. I – Vetreniuc Andrei din GŢ „Pobeda Agro”, Loc. I – Agachi Ion din SRL „Tehrubsor”, Loc. III – Moruz Veceslav din SRL „AMG Kernel”

V. Echipajele de recoltare a soiei
Între combinele de marca SC-5 Niva
Loc. I – Calaraş Vasile din SRL „Scripta Prim”, Loc. II – Porcescu Cornel din GŢ „Vitalie Bacalîm”, Loc. III – Maistru Mihail din GŢ „Vitalie Bacalîm”

Între combinele de marcă străină
Loc. I – Moruz Veceslav din SRL „AMG „Kernel”, Loc. II – Ivanov Valeriii din SRL „Soragrovis”, Loc. III – Feodorciuc Anatolie din GŢ „Marciuc Valentina”

VI. Cel mai bun specialist în agricultură
1. Cel mai bun agronom: Spinei Vasile din SRL „AMG Kernel”, Rîjac Ana din SRL „Prietenia Agro”, Ceban Oleg din SRL „Soragrovis”
2. Cel mai bun inginer: Bulat Andrei din SRL „Tehrubsor”, Celac Valerii din SRL „AMG Kernel”, Leşcu Mihail din SRL „Prietenia Agro”
3. Cel mai bun contabil-economist: Sandu Lidia din SRL „Tehrubsor”, Cecan Mihail din SRL „Prietenia Agro”, Stelea Elena din CAP „A.Gusacinschi”
4. Cel mai bun şef de fermă din gospodăriile agricole: Boţoroga Lilian din SRL „Tehrubsor”, Pîrlii Vitalii din SRL „Prietenia Agro”, Noviţchii Anatolie din SRL „Agroselect Vasilcău”
5. Cel mai bun conducător al brigăzii de câmp: Cebotari Igor din SRL „Oclanda Agro”, Zabrian Zinaida din CAP „A.Gusacinschii”, Belous Petru din SRL „Prietenia Agro”
6. Cel mai bun conducător al brigăzii de pomicole: Sorocean Vasile din SRL „Prietenia Agro”, Eftodii Vasile din GŢ „Eftodii Mihai Vasile”, Cotoman Olga din CP „CVA „Virocagro”
7. Cel mai bun conducător al brigăzii de legume: Sîrghi Vladimir din SA „Alfa Nistru”, Ţurcan Victor din GŢ „Ţurcan Iurie”, Ceruneac Raisa din SRL „Soragrovis”
8. Cel mai bun conducător al brigăzii de tractoare: Tarasiuc Ion din SRL „Oclanda Agro”, Mişinschii Serghei din GŢ „Vitalie Bacalîm”, Cecan Mihail din SRL „Prietenia Agro”
9. Cel mai bun șef al parcului auto: Belous Vitalie din SA „Alfa Nistru”, Ursachi Oleg din SRL „Tehrubsor”, Ştirbu Anatol din SRL „AMG Kernel”
10. Cel mai bun specialist în relaţii funciare şi cadastru: Nedelciuc Lidia, primăria Tătărăuca Veche, Cojocari Nicolae, primăria Rudi, Reu Vera, primăria Schineni

VII. Între gospodăriile agricole
Se conferă „Menţiune” agenţilor economici care au căpătat indici înalţi la recoltarea culturilor de câmp în anul 2015 după cum urmează:
SRL „Rai Agro Prim”, conducător Gaidei Mihail, SRL „Agroselect Vădeni”, conducător Sochirca Haralambie, SRL „Silvitrans”, conducător Braga Petru, SRL „Diamax Agro”, conducător Coţaga Ion, SRL „Agro PSC”, conducător Sapojnic Anatolie, SRL „Scripta Prim”, conducător Bric Valentina, GŢ „Pobeda Agro”, conducător Tagadiuc Petru, SRL „Agroselect Vasilcău”, conducător Cebotărean Iurie, GŢ „Solovei Victor”, conducător Solovei Victor, SRL „Regina Cîmpiilor”, conducător Donţu Petru, SRL „Cobgeancasor”, conducător Eremiţa Vladimir, SRL „Trifăuţi Agro”, conducător Focşa Ion, CAP „Săgetătorul”, conducător Bodiu Gheorghe, SRL „Crister Agro”, conducător Terenti Cristina, GŢ „Bunescu Petru”, conducător Bunescu Petru, GŢ „Eftodii Mihai Vasile”, conducător Eftodi Mihai, GŢ „Nitrean Vasile”, conducător Nitrean Vasile, GŢ „Micolenco Vadim”, conducător Micolenco Vadim,

Se decernează diplome agenţilor economici conform grupelor de gospodării:
Grupa VII – Între gospodăriile agricole care prelucrează până la 100 ha
Loc. III – GŢ „Ţurcan Iurie”, conducător Ţurcan Iurie, Loc. II – GŢ „Fornea Petru”, conducător Fornea Petru, Loc. I – Colegiul Tehnic Agricol, director Nesterenco Constantin

Grupa VI – Între gospodăriile agricole care prelucrează 100-200 ha
Loc. III – SRL „Ilina”, conducător Topală Larisa, Loc. II – GŢ „Furdui Mihail”, conducător Furdui Mihail, Loc. I – GŢ „Spinei Grigore”, conducător Spinei Grigore

Grupa V – Între gospodăriile agricole care prelucrează 200-500 ha
Loc. III – GŢ „Avorniciţa Marin”, conducător Avorniciţa Marin, Loc. II – SRL „Alvire Sor”, conducător Mînzat Vitalie, Loc. I – CP „CVA Virocagro”, conducător Cotoman Vitalie

Grupa IV – Între gospodăriile agricole care prelucrează 500-1000 ha
Loc. III – GŢ „Vitalie Bacalîm”, conducător Bacalîm Vitalie, Loc. II – SRL „Soragrovis”, conducător Ivanov Vladimir, Loc. I – SRL „Milen Agro Prim”, conducător Cristian Mihai

Grupa III – Între gospodăriile agricole care prelucrează 1000-1500 ha
Loc. III – SRL „Visagromag”, conducător Sochirca Vasile, Loc. II – GŢ „Marciuc Valentina”, conducător Marciuc Valentina, Loc. I – SRL „Agrostoc Prim”, conducător Harabara Anatolie

Grupa II – Între gospodăriile agricole care prelucrează 1500-2000 ha
Loc. III – CP „A. Gusacinschi”, conducător Cravciuc Ilie, Loc. II – SRL „Tehrubsor”, conducător Muntean Ghenadie, Loc. I – SRL „Oclanda Agro”, conducător Cebotari Pavel

Grupa I – Între gospodăriile agricole care prelucrează peste 2000 ha
Loc. III – SA „Alfa Nistru”, conducător Ceban Ilarion, Loc. II – SRL „AMG Kernel”, conducător Guţu Victor, Loc. I – SRL “Prietenia Agro”, conducător Florea Alexei
Se decernează cu diploma întreprinderile de prelucrare a materiei prime: SRL „Testor”, conducător Lisnic Ala, SRL „Debut Sor”, conducător Pilipeţchi Aliona.

Comentarii

Preluarea știrilor, reportajelor și interviurilor de pe site-ul Observatorul.md se face doar până la 300 caractere cu indicarea sursei (www.observatorul.md – link activ la știrea respectivă ).

About Vadim Șterbate
Licenţiat în jurnalism și Master în Științe ale Comunicării, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării, Universitatea de Stat din Moldova Reporter la Revista Tinerilor Români de Pretutindeni „ACUM” (2002), Reporter la Publicaţia Periodică “Observatorul de Nord” (2002 – 2009, 2014-prezent), Reporter şi prezentator la Studioul de televiziune “Sor-TV” (2002 –2009), Reporter la “Jurnal TV” - Departamentul Ştiri, “Jurnal de Weekend” și “Asfalt de Moldova” (2009 – 2011), Reporter al emisiunii “Prima Oră” la “Prime TV” (2011- 2014)

Lasă un răspuns

*