Vezi ce rezultate au obținut candidații la funcția de primar ÎN SATELE raionului Soroca

0
206
Conform procedurii, bugetul CEC va fi înaintat Parlamentului şi Guvernului pentru a fi inclus în proiectul bugetului de stat.
Conform procedurii, bugetul CEC va fi înaintat Parlamentului şi Guvernului pentru a fi inclus în proiectul bugetului de stat.

În 18 dintre cele 35 de primării ale raionului Soroca au fost aleși primarii din primul tur de scrutin. Iată scorul obținut de concurenții electorali la funcția de primar în localitățile raionului Soroca, potrivit rezultatelor preliminare ale alegerilor locale generale din 20 octombrie:

Bădiceni

  1. Muntean Victor, PLDM 59 (4,97%)
  2. Avornicița Marin, PSRM 495 (41,70%)
  3. Racovița Liudmila, P ȘOR 16 (1,35%)
  4. Cojocaru Vasile, BE ACUM DA și PAS 106 (8,93%)
  5. Palamari Vasile, PDM 511 (43,05%)

Băxani

  1. Corbu Vadim, P ŞOR 14 (3,23%)
  2. Vrancean Liudmila, MSP FORȚA NOUĂ 70 (16,17%)
  3. PERETEATCU GHENADIE, PSRM 240 (55,43%)*
  4. Sotnic Larisa, PDM 16 (3,70%)
  5. Russu Igor, BE ACUM DA și PAS 93 (21,48%)

Bulboci

  1. Crîșmari Filip, PSRM 222 (26,18%)
  2. Railean Ion, MSP FORȚA NOUĂ 159 (18,75%)
  3. Ceban Maria, BE ACUM DA și PAS 150 (17,69%)
  4. Garmaliuc Viorel, P ȘOR 13 (1,53%)
  5. Lisnic Marcel, PL 36 (4,25%)
  6. Cojocaru Iurie, PDM 222 (26,18%)
  7. Borziac Petru, Candidat Independent, 46(5,42%)

Căinarii Vechi

  1. TERENTII VEACESLAV, PDM 765 (61,35%)
  2. Derejovscaia Maria, PSRM 404 (32,40%)
  3. Parasii Piotr, BE ACUM DA și PAS 78 (6,26%)

Cosăuți

  1. Cojocari Grigorii, PSRM 358 (28,17%)
  2. Carp Dmitrii, P ȘOR 40 (3,15%)
  3. Repețchii Nicolae, BE ACUM DA și PAS 277 (21,79%)
  4. Gîtlan Mihai, PDM 489 (38,47%)
  5. Rotari Serghei, PCRM 107 (8,42%)

Cremenciug

  1. PÂNZARU ANATOLIE, Candidat independent 286 (72, 77%)
  2. Chirița Igor, PSRM 107 (27,23%)

Darcăuți

  1. ROZIMIVSCHI OLEG, PDM 533 (76,14%)
  2. Grecu Oleg, PSRM 136 (19,43%)
  3. Crețu Mariana, BE ACUM DA și PAS 16 (2,29%)
  4. Cechir Viorelia, MSP FORȚA NOUĂ 15 (2,14%)

Dubna

  1. Pruteanu Valerian, PDM 168 (47,19%)
  2. Gadibadi Pavel, PSRM 139 (39,04%)
  3. Moscalu Iurie, BE ACUM DA și PAS 49 (13,76%)

Egoreni

  1. Mutruc Victor, PDM 236 (44,11%)
  2. Gudîma Alexandru, PSRM 106 (19,81%)
  3. Ciumac Ghenadie, PLDM 49 (9,16%)
  4. Zagorodniuc Vasile, BE ACUM DA și PAS 82 (15,33%)
  5. Ceban Serghiu, Candidat Independent 62 (11,59%)

Holoșnița

  1. Groapă Violeta, PSRM 182 (26,80%)
  2. Pădure Radu, MSP FORȚA NOUĂ 251 (36,97%)
  3. Prodan Marcel, BE ACUM DA și PAS 222 (32,70%)
  4. Guțu Mariana, PDM 24 (3,53%)

Hristici

  1. ALEXEI IVAN, PSRM 291 (59,27%)
  2. Cazac Efim, PLDM 122 (24,85%)
  3. Caldare Vera, PDM 22 (4,48%)
  4. Cebotari Dumitru, BE ACUM DA și PAS 56 (11,41%)

Iarova

  1. Moldovan Vitalie, PSRM 43 (10,97%)
  2. Levodeanschii Vasilii, PCRM 54 (13,78%)
  3. CHIRIAC IVAN, Candidat independent 295 (75,26%)

Nimereuca

  1. Naval Ion, PDM 381 (34,39%)
  2. Zubco Andrei, PSRM 367 (33,12%)
  3. Revenco Alexandru, P ȘOR 14 (1,26%)
  4. Sivirean Grigore, BE ACUM DA și PAS 346 (31,23%)

Oclanda

  1. VACARI LIDIA, PSRM 165 (64,45%)
  2. Civiriliuc Evghenii, Blocul ACUM DA și PAS 91 (35,55%)

Ocolina

  1. Rotari Andrian, Partidul Politic PSRM 187 (22,37%)
  2. Ceban Anatolii, P ȘOR 16 (1,91%)
  3. Slutu Serghei, PLDM 223 (26,67%)
  4. Chistol Liviu, BE ACUM DA și PAS 136 (16, 27%)
  5. Ceban Valentina, PDM 274 (32,78%)

Parcani

  1. Cetulean Serghei, PDM 332 (46,37%)
  2. Zabrian Ivan, PLDM 113 (15,78%)
  3. Sclearuc Lucia, PSRM 180 (25,14%)
  4. Iavorschii Natalia, Blocul ACUM DA și PAS 91 (12,71%)

Pârlița

  1. BUZURNIUC GHEORGHE, PDM 257 (65,56%)
  2. Babii Victoria, P ȘOR 11 (2,81%)
  3. Vameș Larisa, PSRM 60 (15,31%)
  4. Guțu Larisa, BE ACUM DA și PAS 64 (16,33%)

Racovăț

  1. Borozan Ion, PDM 338 (30,23%)
  2. Ceban Angela, PSRM 217 (19,41%)
  3. Andronic Tatiana, PLDM 229 (20,48%)
  4. Fedco Oxana, BE ACUM DA și PAS 334 (29,87%)

Redi-Cereșnovăț

  1. Drăgălin Stela, PSRM 63 (14,06%)
  2. GÂNCU LARISA, PDM 265 (59, 15%)
  3. Chirlan Ina, P ȘOR 18 (4,02%)
  4. Țarălungă Igor, BE ACUM DA și PAS 102 (22,77%)

Regina Maria

  1. Rusnac Natalia, PSRM 86 (24,43%)
  2. NASTAS OLEG, PDM 224 (63,64%)
  3. Guzun Lilia, P ȘOR 11 (3.13%)
  4. Bostan Serghei, PL 15 (4,26%)
  5. Mînzat Ana, BE ACUM DA și PAS 16 (4,55%)

Rublenița

  1. Ursachi Ana, PSRM 304 (22,29%)
  2. Ursachi Cozma, PDM 490 (35,97%)
  3. Solovei Evghenii, PCRM 60 (4,40%)
  4. Muntean Vitalii, BE ACUM DA și PAS 510 (37,39%)

Rudi

  1. Zavațchi Nicolae, PSRM 190 (37,18%)
  2. Popa Dinu, BE ACUM DA și PAS 28 (5,48%)
  3. MARIAN IURIE, PDM 293 (57, 43%)

Schineni

  1. Morari Vasile, PSRM 171 (26,35%)
  2. Russu Nicolai, P ȘOR 32 (4,93%)
  3. Bujor Serghei, BE ACUM DA și PAS 50 (7,70%)
  4. LEȘAN SLVIA, PDM 396 (61,02%)

Stoicani

  1. BRIC SERGHEI, PDM 364 (56,52%)
  2. Furdui Mihail, PSRM 68 (10,56%)
  3. Micolenco Angela, BE ACUM DA și PAS 140 (21,74%)
  4. Uretii Dumitru, PPR 72 (11,18%)

Șeptelici

ANDRIUȚA VICTORIA, PSRM 441 (100%)

Șolcani

  1. ROTARU BORIS, PDM 472 (71,73%)
  2. Stavița Anatolie, PSRM 36 (5,47%)
  3. Vlas Stela, BE ACUM DA și PAS 75 (11,40%)
  4. Purici Constantin, PLDM 75 (11,40%)

Tătărăuca Veche

  1. Guțu Liudmila, Partidul Nostru 224 (25,20%)
  2. Muntean Iurii, PSRM 133 (14,96%)
  3. Buimistru Ruslan, P ȘOR 45 (5,06%)
  4. Cucer Eugeniu, PLDM 231 (25,98%)
  5. Bacalîm Serghei, PCRM 63 (7,09%)
  6. Artin Angela, BE ACUM DA și PAS 103 (11,59%)
  7. Raischi Liviu, PDM 90 (10,12%)

Trifăuți

  1. Toderean Gheorghe, PDM 250 (50%)
  2. Bruma Vitalie, BE ACUM DA și PAS 71 (14,20%)
  3. Mazur Natalia, PSRM 179 (35,80%)

Vasilcău

  1. Cojocaru Gheorghe, PDM 480 (43,01%)
  2. Țarălunga Boris, PLDM 51 (4,57%)
  3. Golub Fiodor, PSRM 331 (29,66%)
  4. Coțaga Leomid, BE ACUM DA și PAS 254 (22,76%)

Vărăncău

  1. Leșcu Lilia, PSRM 243 (17,55%)
  2. BOȚOC PETRU, PDM 700 (50, 54%)
  3. Nenița Natalia, PLDM 139 (10,04%)
  4. Roșca Ion, P ȘOR 11 (0,79%)
  5. Odae Nina, BE ACUM DA și PAS 133 (9,60%)
  6. Leșco Gheorghe, PCRM 23 (1,66%)
  7. Zabulica Valerii, Candidat Independent 136 (9,82%)

Vădeni

  1. DOBROVOLSCHII VECESLAV, PSRM 464 (51,73%)
  2. Molodojan Maria, PLDM 39 (4,35%)
  3. Graur Ivan, P ȘOR 6 (0,67%)
  4. Gorpin Alexei, PCRM 33 (3,68%)
  5. Gulii Vladimir, PDM 72 (8,03%)
  6. Conoval Larisa, PUN 52 (5,80%)
  7. Strechie Natalia, PL 30 (3,34%)
  8. Buga Leonid, BE ACUM DA și PAS 201 (22,41%)

Visoca

  1. Morei Corneliu, PSRM 254 (37,03%)
  2. PLEȘCA GRIGORII, Candidat Independent 369 (53,79%)
  3. Codrean Valeriu, PDM 63 (9,18%)

Volovița

  1. Colesnic Iulian, PSRM 192 (27,08%)
  2. Nitrean Vasile, PCRM149 (21,02%)
  3. Nitrean Ghenadie, PDM 305 (43,02%)
  4. Samburschii Anatolii, BE ACUM DA și PAS 63 (8,89%)

Zastânca

  1. Covalciuc Pavel, PDM 362 (38,72%)
  2. Covalciuc Valerii, PSRM 355 (37,97%)
  3. Vîsoțchii Victor, PLDM 109 (11,66%)
  4. Romașcan Feodor, MSP FORȚA NOUĂ 28 (2,99%)
  5. Sandu Nicolai, BE ACUM DA și PAS 81 (8,66%)

*Cu majuscule sunt evidențiate numele candidaților care au învins în alegeri din primul tur.

** În al doilea tur se vor întâlni doi candidați care au acumulat cel mai mare număr de voturi în localitate la alegerile din 20 octombrie.

Turul doi de scrutin va avea loc la 3 noiembrie.

Articolul precedentНовости на русском
Articolul următorDe mâine elevii sunt în vacanță, află când vor reveni la lecții
fondat la 3.11.1998, înregistrat la Camera Înregistrărilor de Stat, membru al Asociaţiei Presei Independente afiliate WAN (Organizaţiei Internaţionale a Ziarelor) din anul 1999, este primul ziar din câmpia Sorocii, care este inclus în Catalogul ÎS "Poşta Moldovei", apare în limba română

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.