Cei mai buni agricultori din raionul Soroca au primit DUPĂ MUNCĂ ȘI RASPLATĂ!

0
218

Examinând totalurile recoltării  prezentate de către gospodăriile agricole din raion Comisia raională pentru organizarea și desfășurarea concursului ”Cel mai bun echipaj la recoltarea culturilor de I grupă” D E C I D E:

1 Pentru detașamentele de recoltare care au obținut cea mai înaltă roadă de culturi de prima grupă la hectar (pe grupe)

I grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața  de recoltare peste  1000 ha

1.1.   Locul I –  Se premiază  colectivul  detașamentului de  recoltare-transportare din SRL  ”Prietenia Agro” (conducător  Moraru Lilia), care a obținut  câte  45,7 cnt/ha  de  pe o suprafață de  1257 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă și 232 ha de rapiță, cu diplomă  de gradul I   și premiu bănesc în sumă de 1200 lei.

II grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața de recoltare de la  600 până la  1000 ha

2.1.  Locul I –  Se premiază  colectivul  detașamentului de  recoltare-transportare din GȚ „Cebotari Mihail” (conducător Cebotari Mihail), care a obținut  câte  60,1 cnt/ha de o suprafață de  400 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă și 290 ha de rapiță cu Diploma de gradul I și premiu bănesc în sumă de 1000 lei.

2.2.  Locul II –  Se premiază  colectivul  detașamentului de  recoltare-transportare din SRL „Oclanda Agro” ( conducător Cebotari Pavel), care a obținut  câte  50,3 cnt/ha de o suprafață de 625 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă și 65 ha de rapiță cu Diploma de gradul II și premiu bănesc în sumă de 800 lei.

III grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața de recoltare de la  400 până la  600 ha

3.1.   Locul I –  Se premiază    colectivul   detașamentului   de    recoltare-transportare   din CAP „Alexandru Gusacinschi” ( conducător Ilie Cravciuc), care a obținut  câte  61,4 cnt/ha  de pe o suprafață de 456 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma  de  gradul I și premiu bănesc în sumă de 900 lei.

3.2. Locul II –  Se premiază    colectivul   detașamentului   de    recoltare-transportare   din SRL „Crister Agro”  (conducător Terenti Cristina), care a obținut  câte  60,0 cnt/ha  de  pe suprafață   de 470 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma  de gradul II și premiu bănesc în sumă de 800 lei.

3.3.  Locul III–  Se premiază    colectivul   detașamentului   de    recoltare-transportare   din SRL „Scripta-Prim”  ( conducător  Bric Valentina), care a obținut  câte  55,0cnt/ha  de  pe o suprafață  de 304 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă  și 180 ha derapiță, cu Diploma  de gradul III și premiu bănesc în sumă de 700 lei

Se menționează colectivele de recoltare-transportare cu diploma de onoare și premiu banesc în sumă de 500 lei: SRL „Tehrubsor”,  conducător Muntean Angela; GȚ „Vitalie Bacalîm”, conducător Bacalîm Vitalie; SRL”Visagromag”,  conducător Sochirca Vasile; SA ”Alfa-Nistru”,   conducător Petrovici   Oxana; GȚ”Cobîlaș Silvia”,  conducător Cobîlas Vitalie

IV grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața de recoltare de la  200 până la  400 ha

4.1.  Locul I –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din „Bucuria Saturn” (conducător Dabija Vsevolod),  care a obținut  câte   66,1 cnt/ha  de  pe o suprafață   de 283 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul I și premiu bănesc în sumă de 700 lei.

4.2.  Locul II–  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din SRL  ”Silvitrans” (conducător Braga Petru),   care a obținut câte 60,0cnt/ha de pe  o suprafață  de 180 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă și rapiță 182 ha  cu Diploma  de  gradul II și premiu bănesc în sumă de 600 lei.

4.3.   Locul III –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din  SRL ”Vad Agro” (conducător  Graur Iurie),   care a obținut  câte  58,0cnt/ha  de  pe o suprafață de 364 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul III și premiu bănesc în sumă de 500 lei.

Se menționează colectivele de recoltare-transportare cu diploma de onoare și premiu banesc în sumă de 400 lei: SRL „Brichet Prim”, conducător  Avornicița  Lilia; SRL „Rai Agro Invest”, conducător  Gaideic Mihail; GȚ „Marciuc Valentina”, conducător Marciuc Valentina;  SRL „Soragrovis”,  conducător Ivanov  Vladimir; SRL „Trifăuți Agro”,  conducător Focșa Ion;  SRL „Diamax Agro”, conducător Coțaga Ion

V grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața de recoltare de la  100 până la  200 ha

5.1.  Locul I –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din  GȚ „Solovei Victor” (conducător  Solovei Victor), care a obținut  câte  65,0 cnt/ha de pe o suprafață  de 120 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă  și 70 ha  rapiță Diploma de gradul I și premiu bănesc în sumă de 600 lei

5.2.  Locul II –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare  SRL”Limburg” (conducător Dragan Constantin), care a obținut câte 59,5 cnt/ha de pe  suprafața de 160 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul II și premiu bănesc în sumă de 500 lei

5.3.   Locul III –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din CP „CVA Virocagro” (conducător  Andriuța Constantin), care a obținut  câte  59,0 cnt/ha  de  pe o suprafață  de 150 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu  Diploma de   gradul III și premiu bănesc în sumă de 400 i.le

Se menționează colectivele de recoltare-transportare cu Diploma de onoare și premiu banesc în sumă de 300 lei: SRL „TMT GRUP”, conducător Ursachi Tudor; SRL „Agraria ” conducător, Bostan Iurie; SRL „Vam For Agro”, conducător Pascaru Ion.

VI grupă – Gospodăriile agricole cu suprafața de recoltare de până la  100  ha

6.1.  Locul I – Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din SRL „Agropalii”,  conducător Palii Ion, care a obținut  câte  57,0 cnt/ha de pe o suprafață de 13 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul I și premiu bănesc în sumă de 500 lei
6.2.  Locul II–  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din SRL „Alvire Sor”, conducător Minzat  Vitalie, care a obținut  câte  52,1 cnt/ha de pe o suprafață de 31 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul II și premiu bănesc în sumă de 400 lei

6.3.   Locul III –  Se premiază colectivul detașamentului de recoltare-transportare din SRL „Slobagrosor”, conducător Ghervas Anatolie, care a obținut  câte  50,0 cnt/ha de pe o suprafață de 65 ha de culturi cerealiere și leguminoase de prima grupă, cu Diploma de gradul III și premiu bănesc în sumă de 300 lei

Se menționează colectivul detașamentului de recoltare-transportare cu diploma de onoare și premiu banesc în sumă de 200 lei: SRL „Agroselect  Vădeni”, conducător  Sochirca Haralambie;  SRL „Agroselect Vasilcău”, conducător Cebotărean Iurie;  SRL  Cobgeanca Sor”, conducător Eremița Vladimir; Colegiul Tehnnic Agricol,  director Nesterenco Constantin;  SRL „Ilina”, conducător Topală Larisa;  GȚ „Furdui Mihail”,  conducător Furdui Mihail; GȚ „Spinei Grigore”,  conducător Spinei Ghenadie; SRL „Hrisalvis”,  conducător  Hriplivîi Ion;  SRL „Regina Câmpiilor”,  conducător Donțu Petru

  1. Pentru echipajele combainerilor

Între combinele  de marca SC-5 „NIVA”

2.1.1.Locul I – Se premiază echipajul condus de combainerul  Babițchii Mihail din CA „Alexandru Gusacinschi”,  care a treierat cu combina SC-5 „NIVA”- 897 tone de cereale și se  acordă Diploma de gradul I și premiu bănesc de 300 lei.

2.1.2.Locul II – Se premiază echipajul condus de combainerul  Medinschii Mihail   din SRL „Oclanda Agro,  care a treierat cu combina SC- 5 „NIVA”- 829 tone de cereale și se acordă Diploma de gradul II și premiu bănesc de 250 lei.

2.1.3.Locul III – Se premiază echipajul condus de combainerul  Popa Vitalie din GȚ  „Vitalie Bacalîm”,  care a treierat cu combina SC- 5 „NIVA”-639 tone de cereale și se acordă Diploma de gradul III și premiu bănesc de 200 lei

Între combinele  de marca DON, SAMPO,CLAAS și alte mărci străine

2.2.1. Locul I – Se premiază echipajul condus de combainerul Furdui Vitalie  din SRL „Prietenia Agro”,  care a treierat cu combina  „CLAAS Tucano”- 2343 tone de cereale și se acordă Diploma  de gradul I  și  premiu bănesc în sumă 300 lei.

2.2.2  Locul II – Se premiază echipajul condus de combainerul  Comendant Serghei din SRL „Prietenia Agro”,  care a treerat cu combina  „CLAAS TUCANO”- 2148 tone de cereale și se acordă  Diploma  de gradul II și  premiu bănesc în sumă 250 lei.

2.2.3 Locul III – Se premiază echipajul condus de combainerul Prodan Leonid din SRL „Vad Agro” care a treierat cu combina „FENDT”- 2117 tone de cereale și se acordă Diploma de gradul III și premiu bănesc de  200 lei.

Se menționează echipajele care au treierat peste 1000 tone de cereale se premiază cu Diploma și premiu bănesc în sumă de 150 lei:

Borozan Petru  din SRL”Prietenia Agro”, carea treierat cu combina CLAAS  2037 tone;

Rotari Ion  din  GȚ „Vitalie Bacalîm”, care  a treierat cu combina  ACROS  1281 tone;

Ivanov Valerii din SRL „Soragrovis”, care a treierat cu combina CASIE  1075 tone;

Coșciuc Grigore din GȚ „Marciuc Valentina”, care a treierat cu combina FENDT 1530 tone

Alexandrov Petru din  GȚ „Solovei Victor”, care a treierat cu combina NEWHOLLAND 1032tone

Mihailov Andrian dinSRL „Scripta Prim”, care a treierat cu combina NEWHOLLAND 1500tone

Platon Vasile din SRL  „Oclanda Agro”, care a treierat cu combina  DON  1227tone

Culacov Boris din SRL  „Oclanda Agro”, care a treierat cu combina  ȘAMPO  1244 tone

Spinei Matvei  din SRL „Brichet Prim” a treierat  cu combina CLAAS  1148 tone

Prodan Mihail  din SRL”Alfa Nistru ”, care a treierat cu combina  Vector 1220 tone

Șușu Vitalie  din  CP CVA „Virocagro”, care a treierat  cu combina John Deere  1108 tone

Ostapciuc Viorel  din  SRL „Silvitrans”, care a treierat  cu combina   CLAAS 1808 tone

Costachi Ion  din SRL „Tehrubsor”, care a treierat  cu combina John Deere  1006 tone

Ouș Vitalie SRL  din SRL „Visagromag”, care a treierat  cu combina  Fendt  1150 tone

Mitrean Constantin din GȚ „Cobîlaș Silvia”, care a treierat  cu combina   John Deere 1119 tone

Palamari Mihail  din GȚ „Cobîlaș Silvia”, care a treierat  cu combina   CLAAS   1027 tone

Șerepitco Andrian din  SRL”Crister Agro” a treierat  combina NEWHOLLAND 1410 tone

Vetreniuc Andrei din SRL „Crister Agro”, care a treierat cu combina Massey Ferdison   1410 tone

Cebotari Veaceslav din  GȚ „Cebotari Mihail” care a treierat  combina New Holland 1973 tone

Țarălungă Andrian din  GȚ „Cebotari Mihail”, care a treierat  combina Vector 1382 tone

 

III. La transportarea cerealelor cu automobilele KAMAZ,MAZ, mașini grele de marcă străină și tractoarele T-150, K-700

 

3.2.1. Locul I – Se premiază  Melniciuc Constantin din SRL”Crister Agro”,  care a transportat cu autocamionul  KAMMAZ 1800 tone de cereale și se acordă Diploma  de gradul I și premiu bănesc în sumă  300 lei.

3.2.2  Locul II – Se premiază  Bostan Constantin din SRL”Agraria”, care a transportat cu  autocamionul KAMAZ 936 tone de cereale și se acordă  Diploma  de gradul II și premiu bănesc în sumă 250 lei.

3.2.3 Locul III – Se premiază Chiroșca Petru din SRL”Tehrubsor”, care  a transportat cu autocamionul KAMAZ-820 tone de cereale și se acordă  Diploma  de gradul III și premiu bănesc în sumă 200 lei.

IV  La transportarea cerealelor cu  automobilele GAZ, ZIL și  cu tractoarele MTZ, IUMZ

 4.2.1. Locul I – Se premiază Burlacu Serghei din SRL”Prietenia Agro”,  care a transportat cu tractorul MTZ 1313 tone de cereale și se acordă  Diploma  de gradul I  și  premiu bănesc în sumă 300 lei.

4.2.2  Locul II – Se premiază  Cuțchi Vasile  din  GȚ”Cobîlaș Silvia”, care  a transportat cu autocamionul GAZ-53 1251 tone de cereale și se acordă  Diplomă  de gradul II și  premiu bănesc în sumă 250 lei.

4.2.3  Locul III – Se premiază    Creciun Ghenadie  din SRL ” Brichet Prim”, care a transportat cu  tractorul MTZ    1148  tone de cereale și se acordă Diplomă  de gradul III și premiu bănesc în sumă  200 lei.

Se menționează detașamentele de transportare care au transportat  peste  800 tone de cereale cu autocamioanele se premiază cu Diploma și premiu bănesc în sumă de 150 lei:  Coțaga Serghei  din  GȚ „Solovei Victor”,  care a transportat  1032 tone; Andriuța Ion din SRL „Limburg”, care a transportat 952 tone; Caciur Mihail din SRL  „Scripta Prim”, care  a transportat   850  tone;  Furdui Igor  din SRL „Scripta Prim”, care  a transportat   800  tone;  Savca Mihail din CP CVA „Virocagro”,   care  a transportat  886 tone;  Gadibadi Radu din SRL „Visagromag”,   care  a transportat  951  tone; Cobîlaș Pavel din GȚ „Cobilaș Silvia”, care a transportat 894 tone; Andrieș Gheorghe din GȚ  „Cebotari Mihail”, care a transportat  970 tone;  Zabulica Serghei din GȚ „Cebotari Mihail”, care a transportat  838 tone;  Ungurean Mihail  din GȚ „Cebotari Mihail”,  care a transportat  950 tone.

  În total, celor mai buni agricultori li s-au înmânat premii în sumă re 25.000 lei. BRAVO ȘI VĂ MULȚUMIM!

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.