Premii pentru cei mai buni agricultori din raion

Au fost făcute totalurile concursului anual „Cel mai bun agricultor al anului”, organizat de Consiliul raional Soroca și Direcția raională Agricultură și Alimentație Publică. În cadrul festivității de azi dedicate agricultorilor, cei mai harnici dintre ei au fost menționați cu diplome și premii bănești. Totodată, producătorii agricoli și specialiștii din domeniu au avut parte de un concert cu participarea Orchestrei de muzică populară “Plai Moldovenesc” și a Fanfarei Poliției de Frontieră. Mai multe detalii despre eveniment aflaţi din ziarul “Observatorul de Nord” de vinerea viitoare, iar în curând pe www.observatorul.md vor fi publicate şi secvenţe video de la sărbătoare.

Iată cine sunt fruntașii domeniului agricol din raionul nostru:

 

GOSPODĂRII AGRICOLE

Gospodăriile agricole care prelucrează peste 2000 ha:

I loc — SRL „AMG Kernel” — conducător Guţu Victor

II loc — SRL “Prietenia Agro” — conducător Florea Alexei

III loc — SA „Alfa Nistru” — conducător Petrovici Oxana

 

Gospodăriile agricole care prelucrează 1500-2000 ha:

I loc — SRL”Oclanda Agro” — conducător Cebotari Pavel

II loc — SRL ”Rai Agro Prim” — conducător Gaidei Mihail

 

Gospodăriile agricole care prelucrează 1000-1500 ha:

I loc — SRL ”Milen Agro Prim” — conducător Cristian Mihai

II loc — SRL ”Tehrubsor” — conducător Muntean Angela

III loc — GȚ ”Marciuc Valentina” — conducător Marciuc Valentina

 

Gospodăriile agricole care prelucrează 500-1000 ha:

I loc — SRL ”Visagromag” — conducător Sochirca Vasile

II loc — GŢ „Bacalîm Vitalie” — conducător Bacalîm Vitalie

III loc — SRL „Soragrovis” — conducător Ivanov Vladimir

 

Gospodăriile agricole care prelucrează 200-500 ha:

I loc — SRL „Alvire Sor” — conducător Mînzat Vitalie

II loc — CP ”CVA Virocagro” — conducător Andriuță Constantin

III loc — GŢ „Spinei Grigore” — conducător Spinei Grigore

 

Gospodăriile agricole care prelucrează 100-200 ha:

I loc — GȚ ”Solovei Victor” — conducător Solovei Victor

II loc — GȚ ”Spoiala Nicolae” — conducător Spoiala Nicolae

III loc — SRL ”Capri Lact” — conducător Railean Stefani

 

Gospodăriile agricole care prelucrează până la 100 ha:

I loc — GŢ „Ţurcan Iurie” — conducător Ţurcan Iurie

II loc — Colegiul Tehnic Agricol — director Nesterenco Constantin

 

Mențiuni pentru agenţii economici care au căpătat indici înalţi la recoltarea culturilor de câmp în anul 2017 şi nu au fost premiaţi:

–           SRL ”Crister Agro”, conducător Terenti Cristina

–           GȚ ”Avornicița Marin”, conducător Avornicița Marin

–           SRL ”Agro PSC”, conducător Sapojnic Anatol

–           SRL ”Scripta Prim”, conducător Bric Valentina

–           CA ”A. Gusacinschi”, conducător Cravciuc Ilie

–           SRL „Silvitrans”, conducător Braga Petru

–           SRL ”Agroselect Vădeni”, conducător Sochirca Haralambie

–           SRL „Diamax Agro”, conducător Coţaga Ion

–           SRL ”Agraria”, conducător Bostan Iurie

–           SRL ”Agroselect Vasilcău”, conducător Cebotărean Iurie

–           SRL ”Cobgeancasor”, conducător Eremița Vladimir

–           GŢ „Bunescu Petru”, conducător Bunescu Petru

–           SRL „Trifăuţi Agro”, conducător Focşa Ion

–           SRL ”Regina Cîmpiilor”, conducător Donțu Petru

–           SRL ”Vădeni Agro”, conducător Graur Dan

–           SRL ”Ilina”, conducător Topală Larisa

–           GȚ ”Furdui Mihail”, conducător Furdui Mihail

 

ECHIPAJELE DE RECOLTARE A CEREALELOR DE I GRUPĂ

Echipajele de recoltare a florii soarelui, între combinele de marca SC-5 Niva:

I loc — Rotari Iurie din SRL ”Tehrubsor”

II loc — Ursu Igor din SRL „Scripta Prim”

III loc — Mazur Alexei din SRL „Trifăuți Agro”

 

Între combinele de marcă străină:

I loc — Guțu Gheorghe din SRL ”Agraria”

II loc — Sîrghi Marcel din SRL ”AMG Kernel”

III loc — Borozan Petru din SRL ”Prietenia Agro”

 

Echipajele de recoltare a porumbului, între combinele de marca SC-5 Niva:

I loc — Belous Ion din SRL ”Agroselect Vasilcău”

II loc — Medinschii Mihail din SRL „Oclanda Agro”

III loc — Cîrțica Anatolie din CAP ”A. Gusacinschi”

 

Între combinele de marcă străină:

I loc — Borozan Petru din SRL ”Prietenia Agro”

II loc — Agachi Ion din SRL „Tehrubsor”

III loc — Mînăscurtă Vasilii din SRL „AMG Kernel”

 

Echipajele de recoltare a soia, între combinele de marca SC-5 Niva:

I loc — Arion Alexandru din SRL „Soragrovis”

II loc — Zubco Vladimir din SRL ”AMG Kernel”

III loc — Moruz Iacob din SRL ”Alvire Sor”

 

CEL MAI BUN MECANIZATOR la aratul de zăble

Cu tractoare cu capacitatea motorului mai mare de 290 CP:

I loc — Burlacu Valerii din SRL „Prietenia Agro”

II loc — Gușilă Ion din SRL ”Prietenia Agro”

III loc — Vartan Vitalie din SRL ”Rai Agro Prim”

 

Cu tractoare cu capacitatea motorului de 100-290 CP:

I loc — Strelciuc Nicolae din SRL ”Oclanda Agro”

II loc — Bujor Victor din SRL ”AMG Kernel”

III loc — Coșciug Grigore din GȚ ”Marciuc Valentina”

 

Cu tractoare cu capacitatea motorului de până la 100 CP:

I loc — Novițchii Nicolae din SRL ”Agroselect Vasilcău”

II loc — Slobodean Ghenadie din SRL ”Trifauți Agro”

III loc — Mișinschii Serghei din GȚ ”Bacalîm Vitalie”

 

Cel mai bun mecanizator la semănatul culturilor de toamnă pentru roada anului 2018:

I loc — Cojocari Vadim din SRL „AMG Kernel”

II loc — Burlacu Valeriu din SRL „Prietenia Agro”

III loc — Carauș Andrei din SRL ”Prietenia Agro”

 

Cel mai bun specialist în agricultură

Cel mai bun agronom:

–           Spinei Vasile din SRL „AMG Kernel”

–           Rîjac Ana din SRL „Prietenia Agro”

–           Ceban Oleg din SRL „Soragrovis”

 

Cel mai bun inginer:

–           Bulat Andrei din SRL „Tehrubsor”

–           Leşcu Mihail din SRL „Prietenia Agro”

–           Iaruc Alexandru din CAP ”A. Gusacinschi”

 

Cel mai bun contabil-economist:

–           Sandu Lidia din SRL „Tehrubsor”

–           Iancovscaia Lilia din SRL „AMG Kernel”

–           Civiriuc Emilia din SRL ”Oclanda Agro”

 

Cel mai bun şef de fermă din gospodăriile agricole:

−          Boțoroga Lilian din SRL ”Tehrubsor”

−          Cebotari Igor din SRL „Oclanda Agro”

−          Pîrlii Vitalii din SRL „Prietenia Agro”

 

Cel mai bun conducător al brigăzii de câmp:

−          Railean Vasile din SRL „AMG Kernel”

−          Coșciug Ion din SRL ”Scripta Prim”

−          Belous Petru din SRL „Prietenia Agro”

 

Cel mai bun conducător al brigăzii de pomicole:

–           Sorocean Vasile din SRL „Prietenia Agro”

–           Bulat Agafia din SRL ”Tehrubsor”

−          Grigor Constantin din SRL ”Visagromag”

 

Cel mai bun conducător al brigăzii de legume:

−          Ceruneac Raisa din SRL „Soragrovis”

−          Ţurcan Victor din GŢ „Ţurcan Iurie”

−          Cotoman Olga din CP „CVA Virocagro”

 

Cel mai bun conducător al brigăzii de tractoare:

−          Alexei Timofei din SRL „Oclanda Agro”

−          Plitoc Vitalii din GŢ „Vitalie Bacalîm”

−          Morari Mihail din SRL ”Diamax Agro”

 

Şef de autoparc

−          Ştirbu Anatol din SRL „AMG Kernel”

−          Ursachi Alexandru din SRL „Tehrubsor”

−          Belous Vitalie din SA „Alfa Nistru”

 

Cel mai bun specialist în relaţii funciare şi cadastru:

−          Mandric Victor, primăria Căinarii Vechi

−          Curoșu Galina, primăria Șeptelici

−          Tomac Aurel, primăria Șolcani

 

Mențiuni pentru veteranii din agricultură:

−          Crisco Jorj, primăria Soroca

−          Branişte Nicolae, primăria Soroca

−          Flocosu Eugen, primăria Ocolina

−          Grigor Constantin, primăria Soroca

−          Brijatîi Iurii, primăria Oclanda

−          Lupuşor Vasile, primăria Egoreni

−          Cebotărean Ion, primăria Volovița

−          Garabagiu Serghei, primăria Soroca

−          Ursu Vasile, primăria Stoicani

−          Ţurca Petru, primăria Stoicani

−          Spinei Vladimir, primăria Bădiceni

−          Rusu Vladimir, primăria Schineni

Comentarii

Preluarea știrilor, reportajelor și interviurilor de pe site-ul Observatorul.md se face doar până la 300 caractere cu indicarea sursei (www.observatorul.md – link activ la știrea respectivă ).

Lasă un răspuns

*