De ziua lor profesională, cei mai buni agricultori din raionul Soroca au primit Diplome și premii bănești

0
284

În conformitate cu Decizia Consiliului raional Soroca nr.32/12  din 09.04.2015 Comisia pentru organizarea şi desfăşurarea concursului „Cel mai bun agricultor al anului” instituită prin Dispoziția Președintelui raionului  nr.105 din 16.11.2021 a colectat şi analizat cererile de participare la concurs şi în baza indicilor economici prezentaţi de producătorii agricoli
D E C I D E:

Se decernează cu diplome și premii bănești învingătorii concursului ”Cel mai bun agricultor al anului”, după cum urmează:

I.  Între gospodăriile agricole

Grupa I – gospodăriile agricole care prelucrează peste 2000 ha

  •  locul I – SRL “Prietenia Agro” – conducător Moraru Lilia, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 2000 lei
  • locul II – SA „Alfa Nistru” – conducător Petrovici Oxana, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 1500 lei

Grupa II gospodăriile agricole care prelucrează 1500-2000 ha

  • Nu au fost depuse cereri

Grupa III – gospodăriile agricole care prelucrează 1000-1500 ha

  • locul I – SRL ”Oclanda Agro” – – conducător Cebotari Pavel, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 1500 lei
  •  locul II – SRL ”Visagromag” – conducător Sochirca Vasile, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 1200 lei
  •  locul III – SRL ”Agrostoc Prim” – conducător Ilașcu Igor, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 1000 lei

Se menționează gospodăriile si premiu banesc –  400 lei: GȚ ”Marciuc Valentina”, conducător Marciuc Valentina; GȚ ”Cebotari Mihail”, conducător Cebotari Mihail; SRL ”Rai Agro Invest”, conducător Gaideic Mihail; SRL ”Crister Agro”, conducător Terenti Cristina.

Grupa IV – gospodăriile agricole care prelucrează 500-1000 ha

  •  locul I – GȚ ”Vitalie Bacalîm” – conducător Bacalîm Vitalie, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 1000 lei.
  •  locul II – SRL ”Soragrovis” – conducător Ivanov Vladimir, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 800 lei.
  •  locul III – SRL ”Scripta Prim” – conducător Bric Valentina, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 600 lei.

Se menționează gospodăriile si premiu banesc –  400 lei: SRL ”Limburg”,conducător Dragan Constantin;  SRL ”Bucuria Saturn”,  conducător Dabija Vsevolod; SRL ”Trifauți Agro”, conducător Focșa Ion; SRL ”Silvitrans” – conducător Braga Petru; SRL ”Brichet Prim”  – conducător Avornicița Lilia; SRL ”Diamax-Agro” – conducător Coțaga Ion.

Grupa V – gospodăriile agricole care prelucrează 200-500 ha

  • locul I – CP ”CVA Virocagro” – conducător Andriuța Constantin cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 800 lei.
  • locul II – GȚ ”Solovei Victor” – conducător Solovei Victor, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 700 lei.
  • locul III – SRL ”Cobgeancasor” – conducător Eremița Vladimir, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 600 lei.

Se menționează gospodăriile si premiu banesc –  400 lei
– SRL ”Agroselect Vasilcău”, conducător Cebotarean Iurie;

Grupa VI – gospodăriile agricole care prelucrează 100-200 ha

  • locul I – SRL ”Slobagrosor” – conducător Ghervas Anatolie, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 700 lei
  • locul II – GȚ ”Turcan Iurie” – conducător Țurcan Iurie, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 600 lei
  • locul III – SRL ”Ilina”, conducător Topală Larisa, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 500 lei

Se menționează gospodăriile si premiu banesc –  400 lei

– GȚ ”Vadim Micolenco”, conducător Micolenco Vadim.

Grupa VII – gospodăriile agricole care prelucrează până la 100 ha

  • locul I – SRL ”Agropalii” – conducător Palii Ion, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 600 lei
  •  locul II – GȚ ”Spinei Ion Ghenadie” , cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 500 lei
  •  locul III – Colegiul Tehnic Agricol – director Nesterenco Constantin, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 400 lei

Se menționează gospodăriile si premiu banesc –  400 lei

  • GȚ ”Său Victor Valeriu”- conducător Său Natalia

Agenţilor economici care au obținut rezultate bune la recoltarea culturilor agricole în anul curent, însă nu au finalizat recoltarea culturilor li se conferă „Menţiune” și premiu bănesc în suma de 200 lei, după cum urmează: CAP ”A.Gusacinschi”, conducător Cravciuc Ilie; GȚ ”Cobîlaș Silvia”, conducător Cobîlaș Vitalie; SRL ”Vam For Agro”, conducător Pascaru Ion; SRL ”Agraria”, conducător Bostan Iurie; SRL ”Hrisalvis”, conducător Hriplivîi Ion; GȚ ”Spinei Grigore”, conducător Spinei Ghenadie; GȚ ”Furdui Mihail”, conducător Furdui Mihail; ÎI ”Dumitraș Andrian”, conducător Dumitraș Andrian.

III. ÎNTRE ECHIPAJELE DE RECOLTARE A FLORII SOARELUI

Între combinele de marcă străină

  • locul I – Bulat Serghei din SRL ”Limburg”, a recoltat cu combina Claas- 1280 tone, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  • locul II – Ivanov Valerii din SRL ”Soragrovis”, a recoltat cu combina CASE– 1104 tone, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  • locul III –Vartan Vitalie din SRL ”Rai Agro Invest”, a recoltat cu combina Acros – 1000 tone, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 lei
  • Se mentionează echipajele care au recoltat peste 500 tone, dar nu au ocupat locuri premiante, cu diplomă și premiu de 150 lei:  Rîjac Igor din SRL ”Visagromag”  – 639 tone;  Mihailov Andrian din   SRL” Scripta Prim”  – 712 tone; Șerepitco Andrei  din   SRL”Crister Agro”  – 825 tone; Vetreniuc Andrei din   SRL”Crister Agro”  – 825 tone; Palamari Mihail  din    GȚ”Cobîlaș Silvia”  -807 tone; Cebotari Veaceslav din  GȚ”Cebotari Mihail ”   –  863 tone; Furdui Vitalie din SRL”Prietenia Agro  ”  – 964  tone; Carp Oleg din SRL”Agrostoc Prim” – 618  tone.

Între combinele de marca SC-5 Niva

  •  locul I – Babițchii Mihail din CAP ”Alexandru Gusacinschi”, a recoltat cu combina Niva – 436 tone, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  •  locul II – Medinschii Mihail din GȚ ”Oclanda Agro”, care a recoltat cu combina Niva – 228 tone, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  •  locul III – Cazac Ion din SRL”Cobgencasor”, care a recoltat cu combina Niva – 169 tone, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 lei.

IV. Echipajele de recoltare a porumbului

Între combinele de marcă străină

  • locul I – Borozan Petru din SRL ”Prietenia Agro” a recoltat cu combina Clas Tucano-  2834 tone, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  • locul II – Paladenco Vitalie din SRL ”Visagromag”, a recoltat cu combina John Deere -2664 tone, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  •  locul III – Ostavciuc Viorel din SRL”Silvitrans”a recoltat cu combina Claas – 2250 tone, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 lei.

Se mentionează echipajele care au recoltat peste 1000 tone, dar nu au ocupat locuri premiante, cu diplomă și premiu de 150 lei: Ostapciuc Petru din SRL”Silvitrans”; Platon Vasile din  SRL”Oclanda Agro”; Rotari Ion din GȚ”Vitalie Bacalîm”; Maistru Mihail din SRL”Agraria”; Curoșu Arcadie din SA”Alfa-Nistru” porumb zaharat

Între combinele de marca SC-5 Niva

  • locul I – Cristal Veaceslav din II ”Dumitraș Andrian”, a recoltat cu combina Niva –500 tone, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  • Loc II – Mazur Andrei din  SRL”Diamax-Agro”, a recoltat cu combina  Niva –150 tone, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  • V. CEL MAI BUN MECANIZATOR

  1. a) La aratul de zăble

Cu tractoare cu capacitatea motorului mai mare de 290 CP

  •  locul I – Burlacu Valerii  din SRL „Prietenia Agro” a arat cu tractorul Fend- 2390  ha, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  •  locul II – Strelciuc Nicolai din SRL”Oclanda Agro” a arat cu tractorul  Fend – 620 ha, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  •  locul III – Cojocari Mihail din SA „Alfa Nistru” a arat cu tractorul K-700- 527 ha, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 le

Cu tractoare cu capacitatea motorului de 100-290 CP

  • locul I – Rotari Iurie din SRL ”Soragrovis”, a arat cu tractorul CASE- 700 ha, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei
  • locul II – Pîrlog Gheorghe din SRL ”Limburg”, a arat cu tractorul  CAISE – 660 ha, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei
  • locul III – Vlas Vitalie din  SRL ”Brichet Prim”, a arat cu tractorul  CASE– 480 ha, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 lei

Cu tractoare cu capacitatea motorului de pînă la 100 CP

Nu sunt premianți

  1. b) La semănatul culturilor de toamnă pentru roada anului 2021
  •  locul I – Ouș Vitalie  din  SRL”Visagromag”, a semănat – 625 ha de culturi de toamnă, cu diplomă de gradul I și premiu bănesc în suma de 300 lei.
  • locul II – Gușilă Igor din SRL ”Prietenia Agro” , a semănat – 620 ha de culturi de toamnă, cu diplomă de gradul II și premiu bănesc în suma de 250 lei.
  • locul III – Gușilă Ion din SRL”Prietenia Agro”, a semănat – 600 ha de culturi de toamnă, cu diplomă de gradul III și premiu bănesc în suma de 200 lei.
  1. VI. CEL MAI BUN SPECIALIST ÎN AGRICULTURĂ

cu diplome de onoare și premii a cîte 200 lei după cum urmează:

Agronom in gospodăria agricola : Rîjac Ana – SRL”Prietenia Agro”; Grigor Ivan – SRL”Visagromag”; Leahu Isidor – SA ”Alfa Nistru”

Ingineri: Pavlic Valerii – SRL”Crister Agro”; Leșcu Mihail –SRL”Prietenia Agro”; Cotoman Vitalie –CP”CVA Virocagro”

Conducător al brigăzii de cîmp: Andrieș Ion – GȚ”Cebotari Mihail”; Codrean Gheorghe – SRL”Scripta  Prim”

Conducător al brigăzii pomicole: Melnic Iurie – SRL”Bucuria Saturn”; Marciuc Boris – GȚ”Marciuc Valentina”

Conducător al brigăzii de legume: Cepurneac Raisa – SRL”Soragrovis”; Țurcan Victor – GȚ”Țurcan Iurie”

Conducătorul brigăzii de tractoare: Plitoc Vitalie – GȚ”Vitalie Bacalîm”;  Ivanov Valeriu – SRL”Soragrovis”

Contabil / economist: Cecan Liudmila  SRL”Prietenia Agro”; Dolgaia Svetlana SRL”Soragroivis”;  Bric Irina SRL„Scripta Prim”

Se menționează cu dimpole de onoare și premii a cîte 200 lei veteranii din agricultură:
Crisco Jorj, primăria Soroca; Flocosu Eugen, primăria Ocolina; Agachi Efim, primăria Soroca;  Lupuşor Vasile, primăria Egoreni;  Cebotărean Ion, primăria Volovița; Garabagiu Serghei, primăria Soroca; Ţurca Petru, primăia Stoicani; Spinei Vladimir, primăria Bădiceni; Rusu Vladimir, primăria Schineni; Cașciuc Andrei, primaria Căinarii Vechi; Donici Alexei , primaria Căinarii Vechi;  Pîslari Nicolai, primaria Soroca.

FELICITĂRI!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.