„Mărţişor-2019”. Află programul festivalului în localitatea ta

0
432

În cadrul Festivalului Internațional „Mărţişor-2019, vor fi desfășurate evenimente culturale în municipiul Soroca, dar și în localitățile raionului. Formaţiile artistice „model” din cadrul Secţiei Cultură şi Turism Soroca vor oferi momente frumoase sorocenilor din mai multe sate, printre care sunt Volovița, Ocolina, Vădeni, Iorjnița, Rublenița ș.a.  Festivalul Internațional  „Mărţişor-2019” este la cea de-a 53 ediție.

PROGRAM

Ansamblul folcloric „Frunze de dor” din s. Pîrliţa:

  •     3 martie , 14.00  – program  artistic în cadrul şezătorii  folclorice în s. Vanţina
  •     7 martie ,14.00  –  evoluarea în s. Vanţina

 Ansamblul folcloric  „Floare de noroc” din s. Voloviţa:

  •     1 martie, 9.00 -10.00 – evoluarea  ansamblului ( grupul de copii „Lăstăreii”în instituţiile bugetare din teritoriu;
  •     6 martie, 14.00,  – program artistic în teritiriu (biblioteca comunală), s. Voloviţa
  •     7 martie, 14.00    – program artistic  în s. Ocolina

Ansamblul folcloric   „ La izvoare” din s. Vărăncău:

  •     5 martie,15.00   – evoluarea în s. Sl. Cremene
  •     7 martie, 17.00  -evoluarea în s. Nimereuca
  •     8 martie ,18.00   –  evoluarea în  teritoriu
  •    10 martie,15.00    – evoluarea  în s. Tîrgul Vertiujeni, r-nul Floreşti

 Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Rubleniţa:

  •     3 martie,14.00   – evoluarea în s. Bădiceni
  •     8 martie, 14.00  –  evoluarea în s. Rubleniţa
  •     10 martie , 14.00 –  evoluarea în s. Iorjniţa

Ansambluul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Parcani:

  •      9 martie,14.00   –  evoluarea în s. Parcani
  •     10 martie, 14.00  – evoluarea în s. Voloave

 Ansamblul folcloric „Stejarul” din s. Dubna:

  •     3 martie ,17.00  – evoluarea în s. Ciripcău
  •     7 martie,17.00   – evoluarea în  s. Stoicani
  •     8 martie,12.00    – evoluarea în s. Dubna

Ansamblul folcloric „Rostăriţa” din s. Bădiceni:

  •      3 martie, 14.00  – evoluarea în  teritoriu
  •      8 martie, 12.00  – evoluarea în  s. Rubleniţa

 Ansamblul folcloric „Băciţele” din s. Căinarii –Vechi:

  •      3 martie,14.00   – evoluarea în s. Vădeni
  •      6 martie, 11.00  – evoluarea în s. Floriceni
  •      7 martie,17.00    – program artistic în teritoriu, evoluarea interpretului de muzică uşoară  Ian Raiburg
  •      9 martie, 14.00  – program artistic în or. Ialoveni;

Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Vădeni:

  •      3 martie, 14.00  – evoluarea în teritoriu
  •      7 martie, 17.00  – evoluarea în s. Căinarii Vechi

Ansamblul folcloric „Busuioc” din s. Şolcani:

  •      8 martie,12.00   – evoluarea în s. Cureşniţa –Nouă
  •      8 martie,16.00   – program artistic în teritoriu cu participarea ansamblului vocal din s. Băxani

 Ansamblul folcloric „Colinda”, Palatul de Cultură:

  •  1 martie, 14.00  – Program  folcloric în cadrul  deschiderii  Festivalului internaţional „Mărţişor”, Palatul de Cultură;
  •  5 martie, 14.00   – Program folcloric prezentat la Centrul de Documentare şi Informare „Mihai Sadoveanu”, mun. Soroca;

Casa de Cultură Cosăuţi:

  •     8 martie, 17.00  – program literar- muzical, distractiv  prilejuit de festivalul „Mărţişor” cu participarea colectivelor „model” „Vocile Nistrene”,”Ion Madonici”, „Haz de necaz” şi a formaţiilor  artistice din cadrul Şcolii de muzică.

Casa de cultură din s. Stoicani:

  •    7 martie, 17.00  –  Serată  tematică „Mama – nume veşnic viu””  cu pariciparea colectivelor artistice  din teritoriu  şi  a ansamblului  folcloric „Stejarul” din s. Dubna.

VEZI PROGRAMUL FESTIVALULUI ÎN MUNICIPIUL SOROCA:

Programul  Festivalului Internaţional de Muzică „Mărţişor  2019” la Soroca

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.