MĂRȚIȘOR 2018: Vezi programul artistic

0
140

La 1 martie sorocenii sunt invitați tradițional la Spectacolul muzical „Mărţişor în prag de primăvară”, care va avea loc în incinta Palatului de Cultură, cu începere de la ora 17.00.

La eveniment vor evolua Orchestra de fanfară, Teatrul dramatic „Prometeu”, Clubul de dansuri sportive ,,Prestige”, Corul ,,Belcanto” de la Şcola de Arte „E.Coca”, Colegiul de Arte ,,N.Botgros”, Colegiul ,,M.Eminescu”, Ansamblul folcloric ,,La izvoare” din Vărăncău, Ansamblul de muzică şi dansuri populare ,,Nistrenii”. De asemenea, în hol vor fi expuse desene și obiecte de artizanat.

A doua zi, va fi organizat un concert cu participarea formațieiConcertino Band”,  conducător Eugen Negruţa, municipiul Chişinău, începând cu ora 16.00.

La 5 martie, ora 16.00, la Palatul de Cultură Soroca va avea loc Spectacolul festiv dedicat „Zilei Internaţionale a Femeii” cu intrare liberă. Protagoniştii vor fi Orchestra Naţională de Muzică Populară ,,Lăutarii” cond. şi dirijor Nicolae Botgros împreună cu soliştiii Nicolae Cibotaru, Lidia Bejenaru, Tatiana Jacot, Ana Dabija, Ion Paladi, Lilia Roşca şi Ioana Căpraru.

A doua zi, la 6 martie, tot la Palatul de Cultură din Soroca va avea loc concertul în suţinerea copiilor talentaţi ,,De la inimă la inimă” cu soliştii Anatol Mîrzenco, Olga Ciolacu,  Ian Raiburg, Nătăliţa Olaru, Nicolae Hodină, Costi Burlacu şi Corina Ţepeş. Concertul va avea loc la ora 15:00, iar intrarea este cu plată.

La 8 martie în Palatul de Cultură din Soroca, la ora 12.00, se va desfăşura Concertul cu genericul: ,,Mai regină decât floarea, doar femeia poate fi “, unde intrarea va fi liberă. Participă: Studioul muzical „Golden-Star”, Studioul muzical „Bravo-Star”,  Studioul muzical ,,Media-Ton”, Formaţia de dansuri moderne ,,Elegance”, Clubul de dansuri sportive ,,Prestige”, Clubul de dansuri moderne ,,Anig – Dance” şi Centru de Creaţie a Copiilor şi Adolescenţilor ,,Speranţa”.

Închiderea Festivalului Internaţional de muzică „Mărţişor – 2018”, ed. a 52-a va avea loc la 10 martie în Palatul de Cultură Soroca, la ora 14.00, intrarea la fel va fi liberă.

1. Orchestra de fanfară
2. Formaţia de muzică uşoară „Olhionia”
3. Ansamblul folcloric „Floare de nu-mă -uita”
4. Ansamblul folcloric „Colinda”
5. Şcoala de Arte ,,Eugeniu Coca” or. Soroca
6. Orchestra de muzică populară „Doina Nistrului”
7. Ansamblul de dansuri populare ,,Vatra” din s. Racovăţ
8. Studioul muzical „Golden-Star”
9. Formaţia de dansuri moderne ,,Elegance”
10. Clubul de dansuri moderne ,,Anig – Dance,,

În raionul Soroca, în cadrul Festivalului „Mărţişor-2018” vor evolua mai multe formații artistice „model” din cadrul Secţiei Cultură şi Turism Soroca. Prin urmare, programul arată astfel: 

 

  1. Ansamblul folcloric „Frunze de dor” din s. Pîrliţa:

4 martie, 14.00 — evoluarea în s. Bădiceni

7 martie,15.00 — evoluarea în s. Vanţina

11 martie, 15.00 — evoluarea în s. Pîrliţa

 

  1. Ansamblul folcloric „Floare de noroc” din s. Voloviţa:

18 februarie — şezătoare folclorică „La gura sobei” în teritoriu;

1 martie — program artistic prezentat la Consiliul Raional

4 martie — evoluarea în s. Stoicani

6 martie, 14.00 — serată literar-muzicală „De dragul tău, femeie” în incinta bibliotecii

 

  1. Ansamblul folcloric „ La izvoare” din s. Vărăncău:

8 martie, 16.00 — evoluarea în teritoriu

10 martie — evoluarea în s. Nimereuca

 

  1. Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Rubleniţa:

7 martie, 15.00 — evoluarea în s. Rubleniţa Nouă;

8 martie, 15.00 — evoluarea în teritoriu

 

  1. Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Parcani:

18 februarie — evoluarea în s. Voloviţa

4 martie, 15.00 — evoluarea în teritoriu

 

  1. Ansamblul folcloric „Stejarul” din s. Dubna:

7 martie, 15.00 — evoluarea în s. Redi-Cereşnovăţ

8 martie, 17.00 — evoluarea în teritoriu

  1. Ansamblul folcloric „Rostăriţa” din s. Bădiceni:

4 martie, 13.00 — evoluarea în teritoriu

8 martie, 12.00 — evoluarea în teritoriu (Azilul de bătrîni)

11 martie, 15.00 — evoluarea în s. Pîrliţa

 

  1. Ansamblul folcloric „Băciţele” din s. Căinarii Vechi:

6 martie, 17.00 — program muzical cu participarea ansamblului, dar şi a interpreţilor

din republică

7 martie, 11.00 — evoluarea în s. Floriceni

 

  1. Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Vădeni:

4 martie, 13.00 — evoluarea în teritoriu

6 martie, 12.00 — evoluarea în s. Dumbrăveni

7 martie, 13.00 — evoluarea în s. Rădulenii Vechi

 

  1. Ansamblul folcloric „Busuioc” din s. Şolcani:

6 martie,14.00 — evoluarea în s. Cureşniţa Nouă

8 martie,14.00 — program muzical-distractiv în teritoriu

 

  1. Casa de cultură Cosăuţi:

8 martie, 17.00 — program literar-muzical distractiv, prilejuit de festivalul „Mărţişor” cu

participarea colectivelor „model” „Vocile Nistrene”,”Ion Madonici”, „Haz de necaz” şi a

formaţiilor artistice din cadrul Şcolii de muzică.

 

  1. Casa de cultură din s. Stoicani:

4 martie, 16.00 — evoluarea ansamblului folcloric „Floare de noroc”din s. Voloviţa

7 martie, 17.00 — Serată tematică „Mama — nume veşnic viu” cu participarea colectivelor artistice din teritoriu şi organizarea expoziţiei de mărţişoare, flori, desene.

 

  1. Casa de Cultură din s. Racovăţ:

3 martie, 12.00 — Serată tematică „Cu drag de chipul tău, femeie”cu participarea colectivelor artistice din teritoriu.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.