Festivalul Național al Mărului, ediția a V-a

Astăzi la Soroca a fost sărbătorit Măria Sa MĂRUL. Cea de-a cincea ediţie a Festivalului cu aromă de măr s-a desfăşurat la Cetatea Sorocii, unde s-au evidenţiat prin expoziţii şi costume, producătorii, procesatorii şi exportatorii de mere, meşterii populari, colectivele artistice, primăriile mai multor localităţi din raion, elevi de la diverse instituţii de învăţământ de pe la noi, ş.a. La evenimentul organizat de Consiliul Raional Soroca au fost prezenţi Ion Sula, Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, mai mulţi ambasadori acreditaţi la Chişinău, oaspeţi din România şi Ucraina. Gazdele ca şi oaspeţii de seamă au purtat pălării cu flori de măr, care sunt simbolul sărbătorii. Festivalul Naţional al Mărului a culminat cu alaiul ce s-a deplasat pe strada Ştefan cel Mare şi Decebal până la cetate şi cu spectacolul care a avut loc în incinta fortăreţei.

Premii acordate de Consiliul Raional Soroca pentru expoziţii:

Pentru cea mai reuşită expoziţie:

locul I – primăria Vasilcău

locul II – primăria Şolcani

locul III – primăria Parcani

 

Agenţilor economici pentru cea mai reuşită expoziţie a producţiei de mere:

locul I – SRL “Visagromag”

locul II  – SRL “Prietenia Agro”

locul II – CP “C.V.A. – Viracagro”

 

Concursul culinar

locul I SRL “Tomac-Inpex” şi SRL “Odilin”

locul II SRL “Ghineia” şi Şcoala Profesionala din oraşul Soroca

 

Premii din partea Ministerului Agriculturii şi Industriei Alimentare:

GŢ “Spoială Mihail”, locul I la concursul “Pepiniera anului”

GŢ “Melnic Ioana”, locul II la concursul “Pepiniera anului”

GŢ “Irimaş Valeriu”, locul III la concursul “Pepiniera anului”

 

GŢ “Marciuc Valentina”, locul I la concursul “Investiţia anului”

SRL “Milen Agro Prim”, locul II la concursul “Investiţia anului”

SRL “Vitaliti Fruct Expo”, locul III la concursul “Investiţia anului”

 

GŢ “Eftodii Mihail”, locul I la concursul “Livada anului 2015 de tip familial”

GŢ “Ţurcan Iurie”, locul II la concursul “Livada anului 2015 de tip familial”

GŢ “Solovei Victor”, locul III la concursul “Livada anului 2015 de tip familial”

 

SRL “Vitaliti Fruct Expo”, locul I la concursul “Livada anului 2015 de tip corporativ”

SRL “Oclanda Agro”, locul II la concursul “Livada anului 2015 de tip corporativ”

SRL “Cobgeanca Sor”, locul III la concursul “Livada anului 2015 de tip corporativ”

 

SRL “Alfa Nistru”, locul I la concursul “Lider la producerea merelor 2015”

SRL “TehRubSor”, menţionează la concursul “Promotorul merelor pe piaţa locală 2015”

SRL “Mil-Alex-Nord” la concursul “Exportatorul de mere 2015”

 

Menţiuni pentru

Asociaţia Producătorilor şi Exportatorilor de Fructe “Moldova Fruct”

GŢ “Cebotari Feodor” pentru insistenţă şi perseverenţă la producerea puieţilor de măr

SRL “Scripta Prim”

 

Instituțiile de învățământ care au participat la Concursul ”Cel mai original costum”:

Locul I –  Eliza Maftior (Gimnaziul Vasilcău)

Locul II  – Andreea Grigoriță (LT ”Petru Rareș”), Ana Maria Gîscă (LT ”Ion Creangă”)

Locul III  – Anastasia Vataman (gimnaziul Vădeni), Nicolai Gruia (LT ”Aleksandr Pușkin”)

Mențiuni: liceul “Constantin Stere” şi liceul din satul Visoca; gimnaziile: Regina Maria, Holoșnița, Bădiceni, Tătărăuca Veche, Zastânca, Șeptelici, Rublenița, Slobozia Cremene, Vărăncău, ”Andrei Porcescu” din satul Căinarii Vechi şi ”Dumitru Matcovschi” din oraşul Soroca.

 

Comentarii

Preluarea știrilor, reportajelor și interviurilor de pe site-ul Observatorul.md se face doar până la 300 caractere cu indicarea sursei (www.observatorul.md – link activ la știrea respectivă ).

About Vadim Șterbate
Licenţiat în jurnalism și Master în Științe ale Comunicării, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării, Universitatea de Stat din Moldova Reporter la Revista Tinerilor Români de Pretutindeni „ACUM” (2002), Reporter la Publicaţia Periodică “Observatorul de Nord” (2002 – 2009, 2014-prezent), Reporter şi prezentator la Studioul de televiziune “Sor-TV” (2002 –2009), Reporter la “Jurnal TV” - Departamentul Ştiri, “Jurnal de Weekend” și “Asfalt de Moldova” (2009 – 2011), Reporter al emisiunii “Prima Oră” la “Prime TV” (2011- 2014)

Lasă un răspuns

*