Iată rezultatele elevilor soroceni la olimpiadele organizate în cadrul Facultății de Filologie și Istorie a Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă”

0
593

Au fost făcute publice rezultatele elevilor de la Olimpiada instituțională online a Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” din Chișinău, care a avut loc în perioada 01-30 aprilie 2020. Câștigătorii olimpiadei instituționale care au câștigat locul I se pot înmatricula la studii fără concurs, iar cei care s-au clasat pe locurile 2 și 3 vor avea prioritate printre candidații care vor participa la concursul de admitere la studii.

La Facultatea de Filologie și Istorie a universității au fost organizate olimpiade la disciplinele limba și literatura română (51 de participanți), limba română, școli alolingve (63 de participanți), limba rusă (3 participanți), geografie (7 participanți), istorie (31 participanți). Elevii soroceni au fost printre cei mai activi participanți la olimpiada la limba și literatura română, iar rezultatele nu s-au lăsat mult așteptate.

Poziții Numele, prenumele elevului Numele, prenumele profesorului Instituția, localitatea

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ (ȘC. NAȚ.)

Clasa a 9-a

Locul 1 Mazniuc Petru    Vovc Mihai         Liceul Teoretic „Constantin Stere“
Locul 3 Strochin Anastasia               Vovc Mihai Liceul Teoretic „Constantin Stere“

Clasa a 10-a

Locul 1 Ohoțchi Alina Vovc Mariana Colegiul „Mihai Eminescu”
Locul 2 Rotari Iulia Vovc Mihai Liceul Teoretic „Constantin Stere“
Locul 2 Spînu Dana         Bunescu Lucia    Liceul Teoretic „Petru Rareș“

Clasa a 11-a

Locul 1 Mîțu Mihaela     Bunescu Lucia    Liceul Teoretic „Petru Rareș“
Locul 1 Malachii Mihail Vovc Mihai         Liceul Teoretic „Constantin Stere“
Locul 1 Morari Laura      Bunescu Lucia    Liceul Teoretic „Petru Rareș“
Locul 1 Lisnic Cristina     Vovc Mariana    Colegiul „Mihai Eminescu”
Locul 2 Craveț Veronica               Vovc Mihai         Liceul Teoretic „Constantin Stere“
Locul 2 Ursu Carolina     Bunescu Lucia    Liceul Teoretic „Petru Rareș“
Locul 3 Guțu Roxana      Craveț Suzana    Liceul Teoretic „Constantin Stere“
Locul 3 Bejenari Valeria

 

Craveț Suzana Liceul Teoretic „Constantin Stere“

Clasa a 12-a

Locul 2 Bunesco Valentin Vovc Mariana Colegiul „Mihai Eminescu”

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.